Aluminio, aleación comercial
6005A T6 Bar & Extrusion
A medium strength, heat treatable alloy with excellent corrosion resistance.
Aluminium alloy 6005A is a medium strength, heat treatable alloy with excellent corrosion resistance. It is often used in transport and structural engineering applications.
Alloy 6005 has properties between those of alloys 6061 and 6082 and can sometimes be used interchangeably with these alloys, but 6005 has better extrusion characteristics and a better mill surface finish. It is difficult to produce thin-wall or complicated extrusions in 6005, but it is still more extrudable than 6082.
DESCARGAR PDF
Gama
TENGA EN CUENTA
Si no encuentra lo que busca, póngase en contacto con su centro de servicio local con sus requisitos específicos.
6005A T6 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Estándar | País / Región | Grado / Designación |
| AA | EE.UU. | 6005A-T6 |
| EN / DIN | Europa | EN AW-6005A-T6 |
| ES Nombre | Europa | AlSiMg(A)-T6 |
| GB | China | 6005A-T6 |
| BS | Reino Unido | 6005A-T6 (extrusions) |
Propiedades
Composición química
Alloy 6005
| Elemento químico | % Presente |
| Manganeso (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| Hierro (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| Magnesio (Mg) | 0.40 - 0.70 |
| Silicio (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titanio (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Cobre (Cu) | 0.00 - 0.30 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.12 - 0.50 |
| Otros (cada uno) | 0.00 - 0.05 |
| Otros (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminio (Al) | Equilibrio |
Propiedades mecánicas
Hollow Profile 5mm to 15mm Wall Thickness
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 200 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 250 Min MPa |
| Alargamiento A50 mm | 6 Min % |
| Dureza Brinell | 85 HB |
| Alargamiento A | 8 Min % |
Hollow Profile Up to 5mm Wall Thickness
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 215 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 255 Min MPa |
| Alargamiento A50 mm | 6 Min % |
| Dureza Brinell | 85 HB |
| Alargamiento A | 8 Min % |
Open Profile 10mm to 25mm Wall Thickness
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 200 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 250 Min MPa |
| Alargamiento A50 mm | 6 Min % |
| Dureza Brinell | 85 HB |
| Alargamiento A | 8 Min % |
Open Profile 5mm to 10mm Wall Thickness
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 215 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 260 Min MPa |
| Alargamiento A50 mm | 6 Min % |
| Dureza Brinell | 85 HB |
| Alargamiento A | 8 Min % |
Open Profile Up to 5mm Wall Thickness
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 225 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 270 Min MPa |
| Alargamiento A50 mm | 6 Min % |
| Dureza Brinell | 90 HB |
| Alargamiento A | 8 Min % |
Tube 5mm to 10mm Wall Thickness
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 215 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 260 Min MPa |
| Alargamiento A50 mm | 6 Min % |
| Dureza Brinell | 85 HB |
| Alargamiento A | 8 Min % |
Tube Up To 5mm Wall Thickness
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 225 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 270 Min MPa |
| Alargamiento A50 mm | 6 Min % |
| Dureza Brinell | 90 HB |
| Alargamiento A | 8 Min % |
Bar 50mm to 100mm Dia. & A/F
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 215 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 260 Min MPa |
| Dureza Brinell | 85 HB |
| Alargamiento A | 8 Min % |
Rod & Bar 25mm to 50mm Dia. & A/F
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 225 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 270 Min MPa |
| Dureza Brinell | 90 HB |
| Alargamiento A | 8 Min % |
Rod & Bar up to 25mm Dia. & A/F
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 225 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 270 Min MPa |
| Alargamiento A50 mm | 8 % |
| Resistencia al cizallamiento | 205 MPa |
| Dureza Brinell | 90 HB |
| Alargamiento A | 10 Min % |
Propiedades físicas generales
| Propiedad física | Valor |
| Densidad | 2.70 g/cm³ |
| Punto de fusión | 605 °C |
| Expansión térmica | 24 x 10-6/K |
| Módulo de elasticidad | 70 GPa |
| Conductividad térmica | 188 W/m.K |
| Resistividad eléctrica | 0.034 x 10-6Ω .m |
Aplicaciones
- Tubing for furniture
- Railway and bus profile structures
- Pylons, platforms and pipelines
- Portable ladders
- Sections where greater strength is needed than given by 6060 and 6063
Características
- Excellent weldability
- Very good bending properties
- Excellent corrosion resistance
- Suitable for anodising
Información adicional
Fabricación
- Workability-Cold: Fair
- Machinability: Fair
Soldabilidad
- The weldability of 6005A is excellent. 4043 welding wire is recommended unless joining to one of the 7XXX series. In this case 5356 wire is the suggested alternative.
- Weldability – Gas: Excellent
- Weldability – Arc: Excellent
- Weldability – Resistance: Excellent
- Brazability: Excellent