Aluminio, aleación comercial
1050A H14 Sheet
Aluminium alloy sheet for general purpose use.
Aluminium alloy 1050 is a popular grade of aluminium for general sheet metal work where moderate strength is required.
DESCARGAR PDF
Gama
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 0.5mm - 3.0mm |
| 2500 x 1250 | 0.5mm - 3.0mm |
| 3000 x 1250 | 1.0mm - 3.0mm |
| 3000 x 1500 | 1.2mm - 4.0mm |
| 4000 x 1000 | 2.0mm - 3.0mm |
| 4000 x 1250 | 2.0mm - 3.0mm |
| 4000 x 1500 | 2.0mm - 3.0mm |
| 4000 x 2000 | 2.0mm - 3.0mm |
| Some sheet can be supplied polycoated on one or two sides. | |
Stucco Sheets
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 0.5mm - 0.8mm |
| 2500 x 1250 | 0.5mm - 1.2mm |
TENGA EN CUENTA
Si no encuentra lo que busca, póngase en contacto con su centro de servicio local con sus requisitos específicos.
1050A H14 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Estándar | País / Región | Grado / Designación |
| AA | EE.UU. | 1050A-H14 |
| UNS | Internacional | A91050 (H14) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-1050A-H14 |
| ES Nombre | Europa | Al99.5-H14 |
| GB | China | 1050-H14 |
| JIS | Japón | A1050-H14 |
| DIN | Alemania | 3.0255 (Al99.5-H14) |
| BS | Reino Unido | 1B-H14 |
| AFNOR | Francia | A5-H14 |
Propiedades
Composición química
Alloy 1050A
| Elemento químico | % Presente |
| Manganeso (Mn) | 0.00 - 0.05 |
| Hierro (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Cobre (Cu) | 0.00 - 0.05 |
| Magnesio (Mg) | 0.00 - 0.05 |
| Silicio (Si) | 0.00 - 0.25 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.07 |
| Titanio (Ti) | 0.00 - 0.05 |
| Otros (cada uno) | 0.00 - 0.03 |
| Aluminio (Al) | Equilibrio |
Propiedades mecánicas
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| Propiedad mecánica | Valor |
| Resistencia a la tracción | 105 - 145 MPa |
| Prueba Estrés | 85 Min MPa |
| Dureza Brinell | 34 HB |
| Alargamiento A | 12 Min % |
Propiedades físicas generales
| Propiedad física | Valor |
| Densidad | 2.71 g/cm³ |
| Punto de fusión | 650 °C |
| Expansión térmica | 24 x 10-6/K |
| Módulo de elasticidad | 71 GPa |
| Conductividad térmica | 222 W/m.K |
| Resistividad eléctrica | 0.0282 x 10-6Ω .m |
Aplicaciones
- Alloy 1050 is typically used for:
- Chemical process plant equipment
- Food industry containers
- Pyrotechnic powder
- Architectural flashings
- Lamp reflectors
- Cable sheathing
- General sheet metalwork
Características
- Excellent corrosion resistance
- High ductility
- Highly reflective finish
- Excellent weldability
- Excellent cold working properties
Información adicional
Fabricación
| Proceso | Clasificación |
| Trabajabilidad - Frío | Excelente |
| Maquinabilidad | Pobre |
| Soldabilidad - Gas | Excelente |
| Soldabilidad - Arco | Excelente |
| Soldabilidad - Resistencia | Excelente |
| Brazabilidad | Excelente |
| Soldabilidad | Excelente |
Soldabilidad
When welding 1050 to itself or an alloy from the same subgroup the recommended filler wire is 1100. For welding to alloys 5083 and 5086 or alloys from the 7XXX series, the recommend wire is 5356. For other alloys use 4043 filler wire.