Aluminio, aleación comercial
6082 T4 Bar & Extrusion
Aleación de aluminio estructural con la mayor resistencia de la serie 6000.
Known as a “structural” alloy, aluminium alloy 6082 has the highest strength of the 6000 series. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy. 6082 is typically used in highly stressed applications.
It is difficult to produce thin walled, complicated extrusion shapes in alloy 6082. The extruded surface finish is not as smooth as other similar strength alloys in the 6000 series.
Alloy 6082 is typically supplied as channel, angle, tee, square bar, square box section, rectangular box section, flat bar, tube, sheet, shate & plate.
DESCARGAR PDF
Gama
TENGA EN CUENTA
Si no encuentra lo que busca, póngase en contacto con su centro de servicio local con sus requisitos específicos.
6082 T4 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Estándar | País / Región | Grado / Designación |
| AA | EE.UU. | 6082-T4 |
| UNS | Internacional | A96082 (6082-T4) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-6082-T4 / 3.2315 |
| ES Nombre | Europa | AlSi1MgMn-T4 |
| GB | China | 6082-T4 |
| BS | Reino Unido | 6082-T4 (HE30-T4, equivalent) |
Propiedades
Composición química
Alloy 6082
| Elemento químico | % Presente |
| Manganeso (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Hierro (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magnesio (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silicio (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Cobre (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titanio (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Otros (cada uno) | 0.00 - 0.05 |
| Otros (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminio (Al) | Equilibrio |
Propiedades mecánicas
Extruded Rod,Bar,Tube & Profiles Up to 200mm Dia.or A/F, Up to 25mm WT tube & Prof
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 110 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 205 Min MPa |
| Alargamiento A50 mm | 12 Min % |
| Dureza Brinell | 70 HB |
| Alargamiento A | 14 Min % |
Propiedades físicas generales
| Propiedad física | Valor |
| Densidad | 2.70 g/cm³ |
| Punto de fusión | 555 °C |
| Expansión térmica | 24 x 10-6/K |
| Módulo de elasticidad | 70 GPa |
| Conductividad térmica | 180 W/m.K |
| Resistividad eléctrica | 0.038 x 10-6 Ω .m |
Aplicaciones
- Highly stressed applications
- Trusses
- Puentes
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Características
- Excellent corrosion resistance
- Medium strength
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Buena soldabilidad
Información adicional
Soldabilidad
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Proceso | Clasificación |
| Soldabilidad - Gas | Bueno |
| Soldabilidad - Arco | Bueno |
| Soldabilidad - Resistencia | Bueno |
| Brazabilidad | Bueno |
| Soldabilidad | Bueno |
Fabricación
| Proceso | Clasificación |
| Trabajabilidad - Frío | Bueno |
| Maquinabilidad | Bueno |