Aluminio, aleación comercial
Aluminium 6082 T6 T651 Sheet & Plate
Aleación de aluminio estructural con la mayor resistencia de la serie 6000.
Aluminium alloy 6082 is a medium strength alloy with excellent corrosion resistance. It has the highest strength of the 6000 series alloys and is known as a structural alloy.
In plate form, 6082 is the alloy most commonly used for machining. As a relatively new alloy, the higher strength of 6082 has seen it replace 6061 in many applications. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy.
DESCARGAR PDF
Gama
Sheet
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 0.6mm - 3.0mm |
| 2500 x 1250 | 0.5mm - 3.0mm |
| 3000 x 1250 | 1.0mm - 3.0mm |
Plate
| Sheet Sizes | Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 4.0mm - 6.0mm |
| 2500 x 1250 | 3.0mm - 305.0mm |
| 3000 x 1500 | 3.0mm - 305.0mm |
| 4000 x 2000 | 3.0mm - 305.0mm |
| Plate can be cut to customer requirements. Please ask your local Service Centre for further details. | |
TENGA EN CUENTA
Si no encuentra lo que busca, póngase en contacto con su centro de servicio local con sus requisitos específicos.
6082 T6 T651 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Estándar | País / Región | Grado / Designación |
| AA | EE.UU. | 6082-T6 / 6082-T651 |
| UNS | Internacional | A96082 (6082-T6 / 6082-T651) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-6082-T6 / EN AW-6082-T651 / 3.2315 |
| ES Nombre | Europa | AlSi1MgMn-T6 / AlSi1MgMn-T651 |
| GB | China | 6082-T6 / 6082-T651 |
| BS | Reino Unido | 6082-T6 / 6082-T651 (HE30-T6 / HE30-T651) |
Propiedades
Composición química
Alloy 6082
| Elemento químico | % Presente |
| Manganeso (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Hierro (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magnesio (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silicio (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Cobre (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titanio (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Otros (cada uno) | 0.00 - 0.05 |
| Otros (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminio (Al) | Equilibrio |
Propiedades mecánicas
Sheet 0.4mm to 6.00mm
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 260 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 310 Min MPa |
| Dureza Brinell | 94 HB |
Plate 6.00m to 12.5mm
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 255 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 300 Min MPa |
| Alargamiento A50 mm | 9 Min % |
| Dureza Brinell | 91 HB |
Plate 12.5mm to 100.00mm
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 240 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 295 Min MPa |
| Dureza Brinell | 89 HB |
Plate 100.00mm to 150.00mm
| Propiedad mecánica | Valor |
| Prueba Estrés | 240 Min MPa |
| Resistencia a la tracción | 275 Min MPa |
| Dureza Brinell | 84 HB |
| Alargamiento A | 6 Min % |
Propiedades físicas generales
| Propiedad física | Valor |
| Densidad | 2.70 g/cm³ |
| Punto de fusión | 555 °C |
| Expansión térmica | 24 x 10-6/K |
| Módulo de elasticidad | 70 GPa |
| Conductividad térmica | 180 W/m.K |
| Resistividad eléctrica | 0.038 x 10-6 Ω .m |
Aplicaciones
- Highly stressed applications
- Trusses
- Puentes
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Características
- Excellent corrosion resistance
- Medium strength
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Buena soldabilidad
Información adicional
Soldabilidad
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Proceso | Clasificación |
| Soldabilidad - Gas | Bueno |
| Soldabilidad - Arco | Bueno |
| Soldabilidad - Resistencia | Bueno |
| Brazabilidad | Bueno |
| Soldabilidad | Bueno |
Fabricación
| Proceso | Clasificación |
| Trabajabilidad - Frío | Bueno |
| Maquinabilidad | Bueno |