Aluminium, Commercial Alloy
1050A H14 Sheet
Aluminium alloy sheet for general purpose use.
Aluminium alloy 1050 is a popular grade of aluminium for general sheet metal work where moderate strength is required.
SCARICA IL PDF
Gamma
| Dimensioni del foglio | Spessori |
| 2000 x 1000 | 0.5mm - 3.0mm |
| 2500 x 1250 | 0.5mm - 3.0mm |
| 3000 x 1250 | 1.0mm - 3.0mm |
| 3000 x 1500 | 1.2mm - 4.0mm |
| 4000 x 1000 | 2.0mm - 3.0mm |
| 4000 x 1250 | 2.0mm - 3.0mm |
| 4000 x 1500 | 2.0mm - 3.0mm |
| 4000 x 2000 | 2.0mm - 3.0mm |
| Some sheet can be supplied polycoated on one or two sides. | |
Stucco Sheets
| Dimensioni del foglio | Spessori |
| 2000 x 1000 | 0.5mm - 0.8mm |
| 2500 x 1250 | 0.5mm - 1.2mm |
NOTA BENE
Se non vedi quello che stai cercando, contatta il tuo Centro servizi locale con le tue specifiche esigenze.
1050A H14 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Standard | Paese / Regione | Grado / Qualifica |
| AA | Stati Uniti d'America | 1050A-H14 |
| UNS | Internazionale | A91050 (H14) |
| IT / DIN | Europa | EN AW-1050A-H14 |
| Nome | Europa | Al99.5-H14 |
| Regno Unito | Cina | 1050-H14 |
| JIS | Giappone | A1050-H14 |
| DIN | Germany | 3.0255 (Al99.5-H14) |
| BS | REGNO UNITO | 1B-H14 |
| AFNOR | Francia | A5-H14 |
Proprietà
Composizione chimica
Alloy 1050A
| Elemento Chimico | % Presente |
| Manganese (Mn) | 0.00 - 0.05 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Rame (Cu) | 0.00 - 0.05 |
| Magnesium (Mg) | 0.00 - 0.05 |
| Silicio (Si) | 0.00 - 0.25 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.07 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.05 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.03 |
| Aluminium (Al) | Equilibrio |
Proprietà Meccaniche
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Resistenza alla trazione | 105 - 145 MPa |
| Tensione di snervamento | 85 Min MPa |
| Durezza Brinell | 34 HB |
| Elongation A | 12 Min % |
Proprietà fisiche generali
| Proprietà fisica | Valore |
| Densità | 2.71 g/cm³ |
| Punto di fusione | 650 °C |
| Dilatazione termica | 24 x 10-6/K |
| Modulo di elasticità | 71 GPa |
| Conduttività termica | 222 W/m.K |
| Resistività elettrica | 0.0282 x 10-6Ω .m |
Applicazioni
- Alloy 1050 is typically used for:
- Chemical process plant equipment
- Food industry containers
- Pyrotechnic powder
- Architectural flashings
- Lamp reflectors
- Cable sheathing
- General sheet metalwork
Characteristics
- Excellent corrosion resistance
- High ductility
- Highly reflective finish
- Excellent weldability
- Excellent cold working properties
Informazioni aggiuntive
Fabbricazione
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Excellent |
| Lavorabilità | Poor |
| Weldability - Gas | Excellent |
| Weldability - Arc | Excellent |
| Weldability - Resistance | Excellent |
| Brazability | Excellent |
| Solderability | Excellent |
Saldabilità
When welding 1050 to itself or an alloy from the same subgroup the recommended filler wire is 1100. For welding to alloys 5083 and 5086 or alloys from the 7XXX series, the recommend wire is 5356. For other alloys use 4043 filler wire.