Aluminium, Commercial Alloy
2011 T3 Bar
Extruded and drawn machining bar with high mechanical strength that machines exceptionally well.
Aluminium alloy 2011 is a high mechanical strength alloy that machines exceptionally well. Often called a Free Machining Alloy or ‘FMA’ it is well suited to use in automatic lathes.
Machining at high speeds produces fine chips that are easily removed. The excellent machining characteristics allow the production of complex and detailed parts. In some circumstances 2011 can replace free machining brass without the need for alterations to tooling.
It has poor corrosion resistance, which means parts made from 2011 tend to be anodised to provide additional surface protection.
When higher levels of corrosion resistance are required, 6262 T9 may be a suitable replacement.
SCARICA IL PDF
Gamma
| Modulo Prodotto | Misure imperiali | Dimensioni metriche |
| Barra tonda | 3⁄16"- 16" | 6mm - 50mm |
NOTA BENE
Se non vedi quello che stai cercando, contatta il tuo Centro servizi locale con le tue specifiche esigenze.
2011 T3 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Standard | Paese / Regione | Grado / Qualifica |
| AA | Stati Uniti d'America | 2011-T3 |
| UNS | Internazionale | A92011 (2011-T3) |
| IT / DIN | Europa | EN AW-2011 / 3.1655 (T3) |
| Nome | Europa | AlCu6BiPb – T3 |
| ASTM B211 | Stati Uniti d'America | 2011-T3 bar, rod, wire |
| AMS | Stati Uniti / Aerospaziale | AMS 4110 (2011-T3 bar/rod) |
| Regno Unito | Cina | 2011-T3 |
| JIS | Giappone | A2011-T3 |
| BS | REGNO UNITO | FC1 (2011-T3 bar) |
| AFNOR | Francia | A-U5PbBi (2011-T3) |
Proprietà
Composizione chimica
Alloy 2011
| Elemento Chimico | % Presente |
| Silicio (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Rame (Cu) | 5.00 - 6.00 |
| Lead (Pb) | 0.20 - 0.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.20 - 0.60 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.30 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Aluminium (Al) | Equilibrio |
Proprietà Meccaniche
Rod and Bar Up to 200mm Dia. or 60mm A/F
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Allungamento A50 mm | 12 Min % |
| Tensione di snervamento | 125 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 275 Min MPa |
| Durezza Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 14 Min % |
Extruded and Drawn Bar Up to 200mm Dia. or 60mm A/F
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 270 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 320 Min MPa |
| Durezza Brinell | 90 Min HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Proprietà fisiche generali
| Proprietà fisica | Valore |
| Densità | 2.83 g/cm³ |
| Modulo di elasticità | 70 GPa |
| Resistività elettrica | 0.038 x 10-6 Ω .m |
| Conduttività termica | 151 W/m.K |
| Dilatazione termica | 22.9 x 10-6/K |
| Punto di fusione | 535 °C |
Applicazioni
- 2011 is typically used in applications that require parts manufactured by repetition machining. These applications may include:
- Appliance parts & trim
- Automotive trim
- Fasteners and fittings
- Ordnance
Characteristics
- Machining at high speeds produces fine chips that are easily removed. The excellent machining characteristics allow the production of complex and detailed parts. In some circumstances 2011 can replace free machining brass without the need for alterations to tooling.
- It has poor corrosion resistance, which means parts made from 2011 tend to be anodised to provide additional surface protection.
- Alloy 2011 has extremely poor weldability and thus welding is not recommended. However, as it is used for machined parts there is rarely a need to weld this alloy.
Informazioni aggiuntive
Fabbricazione
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Fair |
| Lavorabilità | Excellent |
| Weldability - Gas | Poor |
| Weldability - Arc | Poor |
| Weldability - Resistance | Poor |
| Brazability | Poor |
| Solderability | Fair |
Saldabilità
Alloy 2011 has extremely poor weldability and thus welding is not recommended. However, as it is used for machined parts there is rarely a need to weld this alloy.