Aluminium, Commercial Alloy
5754 H111 Sheet & Plate
Superb corrosion resistance and ideal for use in marine, nuclear, chemical or oil & gas industries.
Aluminium alloy 5754 has excellent corrosion resistance especially to seawater and industrially polluted atmospheres such as marine, nuclear, chemical, oil & gas industry applications.
It has higher strength than 5251. This high strength makes 5754 highly suited to flooring applications.Please note that mechanical properties shown are for H111 temper.
SCARICA IL PDF
Gamma
NOTA BENE
Se non vedi quello che stai cercando, contatta il tuo Centro servizi locale con le tue specifiche esigenze.
5754 H111 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Standard | Paese / Regione | Grado / Qualifica |
| AA | Stati Uniti d'America | 5754-H111 |
| UNS | Internazionale | A95754 (5754-H111) |
| IT / DIN | Europa | EN AW-5754-H111 / 3.3535 |
| Nome | Europa | AlMg3-H111 |
| Regno Unito | Cina | 5754-H111 |
| BS | REGNO UNITO | 5754-H111 (marine/structural) |
Proprietà
Composizione chimica
Alloy 5754
| Elemento Chimico | % Presente |
| Manganese (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Magnesium (Mg) | 2.60 - 3.60 |
| Silicio (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Rame (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.10 - 0.60 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Aluminium (Al) | Equilibrio |
Proprietà Meccaniche
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 60 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 160 - 200 MPa |
| Durezza Brinell | 44 HB |
| Allungamento A50 mm | 12 Min % |
Proprietà fisiche generali
| Proprietà fisica | Valore |
| Densità | 2.66 g/cm³ |
| Punto di fusione | 600 °C |
| Dilatazione termica | 24 x 10^-6 /K |
| Modulo di elasticità | 68 GPa |
| Conduttività termica | 147 W/m.K |
| Resistività elettrica | 0.049 x 10^-6 Ω .m |
Applicazioni
- Treadplate
- Shipbuilding
- Vehicle bodies
- Rivets
- Fishing industry equipment
- Food processing
- Welded chemical and nuclear structures
Characteristics
- Excellent weldability
- Good formability
- Excellent resistance to seawater & industrial chemical corrosion
Informazioni aggiuntive
Fabbricazione
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Very Good |
| Lavorabilità | Average |
Saldabilità
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Excellent |
| Weldability - Arc | Excellent |
| Weldability - Resistance | Excellent |
| Brazability | Poor |