Aluminium, ASTM & FED-QQ
QQ-A-225/6 T351 (2024) Bar
Medium to high strength aerospace aluminium alloy.
A medium to high strength alloy with, dependent upon temper, minimum proof stress up to 58 ksi/400 MPa and minimum tensile strength up to 66 ksi/455 MPa.
SCARICA IL PDF
Gamma
NOTA BENE
Se non vedi quello che stai cercando, contatta il tuo Centro servizi locale con le tue specifiche esigenze.
QQ-A-225/6 T351 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Standard | Paese / Regione | Grado / Qualifica |
| AA | Stati Uniti d'America | 2024-T351 |
| UNS | Internazionale | A92024 (2024-T351) |
| IT / DIN | Europa | EN AW-2024-T351 / 3.1355 |
| Nome | Europa | AlCu4Mg1-T351 |
| ASTM B211 | Stati Uniti d'America | 2024-T351 bar, rod & wire |
| Regno Unito | Cina | 2A12-T351 (commonly used equivalent to 2024-T351) |
| JIS | Giappone | A2024-T351 |
| BS (Aerospace) | REGNO UNITO | 2024A-T351 bars/forgings (L-series aerospace products) |
Proprietà
Composizione chimica
Alloy QQ A 225/6
SAE AMS QQ-A-225/6
| Elemento Chimico | % Presente |
| Silicio (Si) | 0.00 - 0.50 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Rame (Cu) | 3.80 - 4.90 |
| Manganese (Mn) | 0.30 - 0.90 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Magnesium (Mg) | 1.20 - 1.80 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.00 - 0.20 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Equilibrio |
Proprietà Meccaniche
Bar 12.7mm to 165.1mm
SAE AMS QQ-A-225/6
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 310 MIN MPa |
| Resistenza alla trazione | 427 Min MPa |
| Allungamento A50 mm | 10 Min % |
Proprietà fisiche generali
| Proprietà fisica | Valore |
| Densità | 2.79 g/cm³ |
| Punto di fusione | 640 °C |
| Dilatazione termica | 23.1 x 10-6/K |
| Modulo di elasticità | 73 GPa |
| Conduttività termica | 121-150 W/m.K |
| Resistività elettrica | 30-40 % IACS |
Applicazioni
- High technology applications
- Defence components
- Aerospace components
Characteristics
- Very good machinability
- Excellent when welding using resistance, spot and beam methods. Other welding methods are not recommended
- Corrosion resistance to atmospheric attack is poor