Aluminium, Commercial Alloy
2014 T6511 Bar & Extrusion
A high strength aluminium alloy which retains its strength after heat treatment.
A high strength 4 to 5% copper alloy produced in extruded bar and profile form, in the fully heat-treated condition (solution heat-treated & artificially aged).
Normally stocked in the T6511 condition (stress relieved by controlled stretching) Except for sizes under 10mm diameter and over 203.2mm diameter. (T6 only). Over 203.mm diameter is manufactured to chemical composition only.
SCARICA IL PDF
Gamma
| Modulo Prodotto | Misure imperiali | Dimensioni metriche |
| Barra tonda | 3⁄16"- 16" | 6mm - 50mm |
NOTA BENE
Se non vedi quello che stai cercando, contatta il tuo Centro servizi locale con le tue specifiche esigenze.
2014 T6511 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Standard | Paese / Regione | Grado / Qualifica |
| AA | Stati Uniti d'America | 2014-T6511 |
| UNS | Internazionale | A92014 (2014-T6511) |
| IT / DIN | Europa | EN AW-2014A / WNr 3.1255-T6511 |
| Nome | Europa | AlCu4SiMg-T6511 |
| ASTM B221 | Stati Uniti d'America | 2014-T6511 extruded bars / rods / shapes |
| Regno Unito | Cina | 2A14-T6511 |
| JIS | Giappone | A2014-T6511 |
| BS (Aerospace) | REGNO UNITO | L168 / HE15 (2014A bars & sections, T6511) |
| AFNOR | Francia | A-U4SG-T6511 |
Proprietà
Composizione chimica
Alloy 2014
| Elemento Chimico | % Presente |
| Silicio (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Ferro (Fe) | 0.50 max |
| Rame (Cu) | 3.90 - 5.00 |
| Zinc (Zn) | 0.25 max |
| Manganese (Mn) | 0.40 - 1.20 |
| Magnesium (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| Titanium (Ti) | 0.15 max |
| Others (Total) | 0.15 max |
| Cromo (Cr) | 0.10 max |
| Nichel (Ni) | 0.10 max |
| Other (Each) | 0.05 max |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.20 max |
| Aluminium (Al) | Equilibrio |
Proprietà Meccaniche
Profile 25mm to 75mm Wall Thickness
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 415 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 460 Min MPa |
| Durezza Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Profile Up to 25mm Wall Thickness
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 370 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 415 Min MPa |
| Allungamento A50 mm | 5 Min % |
| Durezza Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Tube 10mm to 40mm Wall Thickness
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 400 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 450 Min MPa |
| Allungamento A50 mm | 4 Min % |
| Durezza Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Tube Up to 10mm Wall Thickness
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 370 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 415 Min MPa |
| Durezza Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
| Allungamento A50 mm | 5 Min % |
Bar 150mm to 200mm Dia. & A/F
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 350 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 430 Min MPa |
| Durezza Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Bar 75mm to 150mm Dia. & A/F
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 420 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 465 Min MPa |
| Durezza Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Bar 25mm to 75mm Dia. & A/F
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Tensione di snervamento | 415 Min MPa |
| Resistenza alla trazione | 460 Min MPa |
| Durezza Brinell | 140 HB |
| Elongation A | 7 Min % |
Rod & Bar Up to 25mm Dia. & A/F
| Proprietà meccaniche | Valore |
| Resistenza alla trazione | 415 Min MPa |
| Tensione di snervamento | 370 Min MPa |
| Durezza Brinell | 140 HB |
| Allungamento A50 mm | 5 Min % |
| Elongation A | 6 Min % |
Proprietà fisiche generali
| Proprietà fisica | Valore |
| Densità | 2.82 g/cm³ |
| Modulo di elasticità | 71 GPa |
| Resistività elettrica | 0.045 x 10-6 Ω .m |
| Conduttività termica | 138 W/m.K |
| Dilatazione termica | 23 x 10-6/K |
| Punto di fusione | 535 °C |
Applicazioni
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- Weapons manufacture
- Structural applications
Characteristics
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
Informazioni aggiuntive
Saldabilità
| Process | Rating |
| Brazing & Soldering | Not Recommended |
| Oxygen | Not Recommended |
| Inert Gas | Not Recommended |
| Resistance, Spot, Beam | Excellent |
Surface Treatment
| Process | Rating |
| Protective Anodising | Fair |
| Bright Anodising | Unsuitable |
| Hard Anodising | Good |
| Colour Anodising | Fair (Dark colours only) |
| Plating | Very Good |
Resistenza alla corrosione
- Resistance to atmospheric attack: Poor, especially when exposed to water or salt environments.
- To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with Lanolin based protective oil.