Хөнгөн цагаан, арилжааны хайлш
4015 H14 Sheet
High quality general purpose aluminium alloy.
Aluminium alloy 4015 is a high quality general purpose alloy. It is a close relation to 3103 AlMn alloy, but with a higher silicon content.
This alloy can be welded, anodized* or painted. (*It should be noted that the anodized finish of alloy 4015 will be much darker and less reflective that on alloys 1050 or 3103 so this is not recommended for decorative applications).
Many users now prefer to use alloy 4015 having switched from other alloys such as 1050 and 3103.
Please note that the mechanical properties quoted are for H14 temper.
PDF татаж авах
Хүрээ
Анхаарна уу
Хэрэв та хайж буй зүйлээ олж харахгүй бол, өөрийнхөө ...-тэй холбоо барина уу. Орон нутгийн үйлчилгээний төв Таны тодорхой шаардлагуудтай.
4015 H14 Aluminium Related Specifications
| Систем / Стандарт | Улс / Бүс нутаг | Ангилал / Албан тушаал |
| АА | АНУ | 4015-H14 |
| АНУ-ын Нэгдсэн Улсууд | Олон улсын | A94015 (4015-H14) |
| Олон улсын / Германы | Европ | EN AW-4015-H14 |
| Нэр (англи хэл дээр) | Европ | AlSi2Mn-H14 |
Хувийн шинж чанарууд
Химийн найрлага
Alloy 4015
| Химийн элемент | % Одоо |
| Iron (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Copper (Cu) | 0.00 - 0.20 |
| Магни (Mg) | 0.10 - 0.50 |
| Silicon (Si) | 1.40 - 2.20 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Manganese (Mn) | 0.60 - 1.20 |
| Бусад (Тус бүр) | 0.00 - 0.05 |
| Бусад (Нийт) | 0.00 - 0.15 |
| Хөнгөн цагаан (Al) | Тэнцвэр |
Механик шинж чанарууд
Sheet 0.2mm to 3.00mm
| Механик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Суналтын бат бэх | 150 - 200 MPa |
| Баталгаажуулах стресс | 120 Min MPa |
| Бринеллийн хатуулаг | 50 HB |
Ерөнхий физик шинж чанарууд
| Физик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Шигшүүр | 2.72 g/cm³ |
| Хайлах цэг | 600 °C |
| Дулааны өргөлт | 24 x 10-6/K |
| Уян хатуугийн модуль | 70 GPa |
| Дулааны дамжуулалт | 150-200 W/m.K |
| Цахилгаан эсэргүүцэл | 0.023-0.029 x 10-6 Ω .m |
Хэрэглээ
- Industry application include:
- Building
- Food
- Transport
- Packaging
Онцлог шинжүүд
- Good ductility
- Good mechanical strength
- Similar corrosion resistance to the 3000 series alloys
- Suitable for most applications in mill finish or painted
- Not recommended for use in aggressive environments
Нэмэлт мэдээлэл
Бэлтгэл
Corresponds to alloy 3103 in same temper but may not be a direct equivalent.
r/t performance dependent upon thickness – approx figures for H12 r/t min bend radius for 180 degree bend are shown below:
Thickness
0.5-0.8mm: r/t 0.0
0.8-1.5mm: r/t 1.0
1.5-3.0mm: r/t 2.0
| Процесс | Үнэлгээ |
| Workability Cold | Маш сайн |
| Машинлах боломжтой байдал | Зөвшөөрөгдөх |
| Гал угсрах чадвар - Хийн | Маш сайн |
| Галт угсралтын боломж - Дулаан цахилгаан дүрэлзүүлэлт | Маш сайн |
| Гандах чадвар - Хүчдэл тэсвэрлэх чадвар | Сайн |
| Бразил чадвар | Маш сайн |
| Ганхах боломжтой байдал | Very good |
Гандах чадвар
Suitable for MIG and TIG welding using normal aluminium welding conditions. Recommended welding wire is 4043 (Al Si5).