Хөнгөн цагаан, арилжааны хайлш
5083 O H111 Sheet & Plate
Халуун боловсруулалтгүйгээр хамгийн өндөр бат бэх чанартай хөнгөн цагаан хайлш.
Aluminium 5083 is known for exceptional performance in extreme environments. 5083 is highly resistant to attack by both seawater and industrial chemical environments.
Mechanical properties shown are for O & H111 temper.
PDF татаж авах
Хүрээ
- Plate can be cut to customer requirements. Please contact your local Service Centre for further details.
- 4000 x 2000 & 6000 x 2000 plates are 3.2 certified to
- LRS
- DNV
- BV
- ABS
| Хавтны хэмжээ | Sheet Thicknesses | Plate Thickness |
| 2000 x 1000 | 2.0mm - 3.0mm | |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 8.0mm | 4.0mm - 25.0mm |
| 3000 x 1500 | 2.0mm - 6.0mm | |
| 3020 x 1520 | 12.0mm - 15.0mm | |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 8.0mm | |
| 4000 x 2000 | 3.0mm - 25.0mm | |
| 6000 x 2000 | 3.0mm - 40.0mm |
Анхаарна уу
Хэрэв та хайж буй зүйлээ олж харахгүй бол, өөрийнхөө ...-тэй холбоо барина уу. Орон нутгийн үйлчилгээний төв Таны тодорхой шаардлагуудтай.
5083 O H111 Aluminium Related Specifications
| Систем / Стандарт | Улс / Бүс нутаг | Ангилал / Албан тушаал |
| АА | АНУ | 5083-O / 5083-H111 |
| АНУ-ын Нэгдсэн Улсууд | Олон улсын | A95083 (5083-O / 5083-H111) |
| Олон улсын / Германы | Европ | EN AW-5083-O / EN AW-5083-H111 / 3.3547 |
| Нэр (англи хэл дээр) | Европ | AlMg4.5Mn0.7-O / AlMg4.5Mn0.7-H111 |
| ГБ | Хятад | 5083-O / 5083-H111 |
| JIS | Япон | A5083-O / A5083-H111 |
| ДИН | Герман | 3.3547 (AlMg4.5Mn0.7-O / H111) |
| BS | Их Британи | 5083-O / 5083-H111 (marine plate grade) |
| АФНОР | Франц | A-G4MC-O / A-G4MC-H111 |
Хувийн шинж чанарууд
Химийн найрлага
Alloy 5083
| Химийн элемент | % Одоо |
| Manganese (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Магни (Mg) | 4.00 - 4.90 |
| Silicon (Si) | 0.40 max |
| Zinc (Zn) | 0.10 max |
| Chromium (Cr) | 0.05 - 0.25 |
| Titanium (Ti) | 0.15 max |
| Others (Each) | 0.05 max |
| Бусад (Нийт) | 0.15 max |
| Хөнгөн цагаан (Al) | Тэнцвэр |
| Iron (Fe) | 0.40 max |
| Copper (Cu) | 0.10 max |
Механик шинж чанарууд
Sheet 0.2 - 6.3mm Thick
| Механик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Баталгаажуулах стресс | 125 Min MPa |
| Суналтын бат бэх | 275 - 350 MPa |
| Бринеллийн хатуулаг | 75 HB |
Plate 6.3mm to 80mm
| Механик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Баталгаажуулах стресс | 115 Min MPa |
| Суналтын бат бэх | 270 - 345 MPa |
| Бринеллийн хатуулаг | 75 HB |
Plate 80mm to 120mm
| Механик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Баталгаажуулах стресс | 110 Min MPa |
| Суналтын бат бэх | 260 Min MPa |
| Бринеллийн хатуулаг | 70 HB |
| Elongation A | 12 Min % |
Ерөнхий физик шинж чанарууд
| Физик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Шигшүүр | 265 g/cm³ |
| Хайлах цэг | 570 °C |
| Дулааны өргөлт | 25 x 10-6/K |
| Уян хатуугийн модуль | 72 GPa |
| Дулааны дамжуулалт | 121 W/m.K |
| Цахилгаан эсэргүүцэл | 0.058 x 10-6 Ω .m |
Хэрэглээ
- Shipbuilding
- Rail cars
- Vehicle bodies
- Tip truck bodies
- Mine skips and cages
- Pressure vessels
Онцлог шинжүүд
- Exceptional strength after welding
- Exceptional performance in extreme environments
- Not recommended for use in temperatures above 65oC
- Marine grade aluminium alloy
Нэмэлт мэдээлэл
Бэлтгэл
| Процесс | Үнэлгээ |
| Ажиллах чадвар - Хүйтэн | Average |
| Машинлах боломжтой байдал | Poor |
Гандах чадвар
When welding 5083 to itself or another alloy from the same sub-group, the recommended filler metal is 5183. Other suitable fillers are 5356 and 5556.
| Процесс | Үнэлгээ |
| Гал угсрах чадвар - Хийн | Average |
| Галт угсралтын боломж - Дулаан цахилгаан дүрэлзүүлэлт | Excellent |
| Гандах чадвар - Хүчдэл тэсвэрлэх чадвар | Excellent |
| Бразил чадвар | Poor |
| Ганхах боломжтой байдал | Poor |