Хөнгөн цагаан, арилжааны хайлш
5454 H22 and H32 Sheet & Plate
Medium-high strength aluminium alloy with exceptional corrosion resistance.
Aluminium alloy 5454 has very good corrosion resistance, in particular to seawater and general environmental conditions. Alloy 5454 is widely used in the manufacture of chemical storage tanks, automotive wheels and in particular those applications that may be subject to temperatures in excess of 65ºC.
PDF татаж авах
Хүрээ
Анхаарна уу
Хэрэв та хайж буй зүйлээ олж харахгүй бол, өөрийнхөө ...-тэй холбоо барина уу. Орон нутгийн үйлчилгээний төв Таны тодорхой шаардлагуудтай.
5454 H22 and H32 Aluminium Related Specifications
| Систем / Стандарт | Улс / Бүс нутаг | Ангилал / Албан тушаал |
| АА | АНУ | 5454-H22 / 5454-H32 |
| АНУ-ын Нэгдсэн Улсууд | Олон улсын | A95454 (5454-H22 / 5454-H32) |
| Олон улсын / Германы | Европ | EN AW-5454-H22 / EN AW-5454-H32 |
| Нэр (англи хэл дээр) | Европ | AlMg3Mn-H22 / AlMg3Mn-H32 |
| BS | Их Британи | 5454-H22 / 5454-H32 (equivalent use) |
Хувийн шинж чанарууд
Химийн найрлага
Alloy 5454
| Химийн элемент | % Одоо |
| Manganese (Mn) | 0.50 - 1.00 |
| Iron (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Магни (Mg) | 2.40 - 3.00 |
| Silicon (Si) | 0.00 - 0.25 |
| Chromium (Cr) | 0.05 - 0.20 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Copper (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Бусад (Тус бүр) | 0.00 - 0.05 |
| Бусад (Нийт) | 0.00 - 0.15 |
| Хөнгөн цагаан (Al) | Тэнцвэр |
Механик шинж чанарууд
Sheet 0.2mm to 6.0mm thick
| Механик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Баталгаажуулах стресс | 180 Min MPa |
| Суналтын бат бэх | 250 - 305 MPa |
| Бринеллийн хатуулаг | 74 HB |
Ерөнхий физик шинж чанарууд
| Физик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Шигшүүр | 2.69 g/cm³ |
| Хайлах цэг | 645 °C |
| Дулааны өргөлт | 23.6 x 10-6/K |
| Уян хатуугийн модуль | 70.5 GPa |
| Дулааны дамжуулалт | 135 W/m.K |
| Цахилгаан эсэргүүцэл | 34 % IACS |
Хэрэглээ
- Road transport bodybuilding
- Chemical and process plant
- Pressure vessels, containers, boilers
- Cryogenics
- Marine & offshore
- Pylons, poles & masts
Онцлог шинжүүд
- Medium to high strength
- Strengthened by cold working
- Similar to alloy 5754 with good strength in the temperature range 65 to 170 degrees centigrade.
- High fatigue strength
- It is not suitable for complex or fine extrusions
- Good formability in softer tempers
- Good weldability
Нэмэлт мэдээлэл
Бэлтгэл
Formability of alloy 5454 is good in the softer tempers and it can be extruded.
Гандах чадвар
Alloy 5454 has good weldability by some methods but soldering and brazing are not recommended.