Хөнгөн цагаан, арилжааны хайлш
6026 T9 Bar
Tin free aluminium alloy machining bar recently developed to meet European Environmental Protection Directives.
Aluminium alloy 6026 is a recently developed alloy meeting the following European Environmental Protection Directives:
- 2000/53/CE-ELV – For the automotive sector
- 2002/95/CE-RoHS – For the electrical and electronics sector
Alloy 6026 does not contain Tin (Sn) which can cause weakness and cracking of machined parts when subjected to stress and high temperature. Alloy 6026 is a good alternative to alloys 6061 and 6082. Extruded bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030.
PDF татаж авах
Хүрээ
Анхаарна уу
Хэрэв та хайж буй зүйлээ олж харахгүй бол, өөрийнхөө ...-тэй холбоо барина уу. Орон нутгийн үйлчилгээний төв Таны тодорхой шаардлагуудтай.
6026 T9 Aluminium Related Specifications
| Систем / Стандарт | Улс / Бүс нутаг | Ангилал / Албан тушаал |
| АА | USA / International | 6026-T9 |
| АНУ-ын Нэгдсэн Улсууд | Олон улсын | A96026 (6026-T9) |
| Олон улсын / Германы | Европ | EN AW-6026-T9 |
| Нэр (англи хэл дээр) | Европ | AlMgSiBi-T9 |
Хувийн шинж чанарууд
Химийн найрлага
6026 T9
| Химийн элемент | % Одоо |
| Manganese (Mn) | 0.20 - 1.00 |
| Iron (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Магни (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silicon (Si) | 0.60 - 1.40 |
| Copper (Cu) | 0.20 - 0.50 |
| Lead (Pb) | 0.00 - 0.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.50 - 1.50 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.30 |
| Tin (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| Chromium (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Бусад (Тус бүр) | 0.00 - 0.05 |
| Бусад (Нийт) | 0.00 - 0.15 |
| Хөнгөн цагаан (Al) | Тэнцвэр |
Механик шинж чанарууд
Extruded and Drawn Bar
6026 T9
| Механик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Баталгаажуулах стресс | 330 Min MPa |
| Суналтын бат бэх | 360 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 4 Min % |
| Бринеллийн хатуулаг | 95 Min HB |
| Механик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Баталгаажуулах стресс | 330 Min MPa |
| Суналтын бат бэх | 360 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 4 % |
| Бринеллийн хатуулаг | 95 Min HB |
Ерөнхий физик шинж чанарууд
| Физик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Шигшүүр | 2.72 g/cm³ |
| Дулааны өргөлт | 23.4 x 10^-6 /K |
| Уян хатуугийн модуль | 69 GPa |
| Дулааны дамжуулалт | 172 W/m.K |
| Цахилгаан эсэргүүцэл | 0.039 x 10^-6 Ω .m |
Хэрэглээ
- Machined parts especially on high speed automatic lathes
- Hard anodising
- Hot forging
- Automotive components such as brake systems
- Electrical & electronic parts
Онцлог шинжүүд
- Маш сайн зэврэлт тэсвэрлэх чадвар
- Suitable for anodising to provide both decorative and hard anodised finishes
- Good alternative to alloys 6061 and 6082
- Extruded Bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030
- Good weldability
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres
Нэмэлт мэдээлэл
Машинлах боломжтой байдал
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres.
Гандах чадвар
- Weldability of alloy 6026 is good.