Хөнгөн цагаан, арилжааны хайлш
Aluminium 6082 T6 Bar & Extrusions
6000 цувралын хамгийн өндөр бат бэх бүхий бүтцийн хөнгөн цагаан хайлш.
Aluminium alloy 6082 is a medium strength alloy with excellent corrosion resistance. It has the highest strength of the 6000 series alloys and is known as a structural alloy.
In plate form, 6082 is the alloy most commonly used for machining. As a relatively new alloy, the higher strength of 6082 has seen it replace 6061 in many applications. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy.
It is difficult to produce thin walled, complicated extrusion shapes in alloy 6082. The extruded surface finish is not as smooth as other similar strength alloys in the 6000 series.In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
PDF татаж авах
Хүрээ
Round bar is supplied in the T6511 temper.
| Product Form | Size Range | Size Range |
| From | To | |
| Round Bar (Imperial) | 3⁄16" | 16" |
| Round Bar (Metric) | 6.0mm | 50.0mm |
| Flat Bar | 3⁄8" x 1⁄8" | 6" x 1" |
| Square Bar | 1⁄4" | 4" |
| Square Box Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 16swg | 4" x 4" x 1⁄4 |
| Rectangular Box Section | 1" x 1⁄2" x 16swg | 6" x 3" x 3⁄8" |
| Tube | 3⁄8" OD x 16swg | 6 1⁄2" OD x 1⁄4" |
| Channel | 3⁄8" x 3⁄8 2 x 1⁄16" | 10" x 3" x 3⁄8" x 1⁄2" |
| Tee Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 1⁄16" | 3" x 3" x 3⁄8" |
| Equal Angle | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 6" x 6" x 1⁄2" |
| Unequal Angle | 3⁄4" x 1⁄4" x 1⁄16" | 6" x 3" x 3⁄8" |
Анхаарна уу
Хэрэв та хайж буй зүйлээ олж харахгүй бол, өөрийнхөө ...-тэй холбоо барина уу. Орон нутгийн үйлчилгээний төв Таны тодорхой шаардлагуудтай.
6082 T6 Aluminium Related Specifications
| Систем / Стандарт | Улс / Бүс нутаг | Ангилал / Албан тушаал |
| АА | АНУ | 6082-T6 |
| АНУ-ын Нэгдсэн Улсууд | Олон улсын | A96082 (6082-T6) |
| Олон улсын / Германы | Европ | EN AW-6082-T6 / 3.2315 |
| Нэр (англи хэл дээр) | Европ | AlSi1MgMn-T6 |
| ГБ | Хятад | 6082-T6 |
| BS | Их Британи | 6082-T6 (HE30-T6, equivalent) |
Хувийн шинж чанарууд
Химийн найрлага
Alloy 6082
| Химийн элемент | % Одоо |
| Manganese (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Iron (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Магни (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silicon (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Copper (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Chromium (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Бусад (Тус бүр) | 0.00 - 0.05 |
| Бусад (Нийт) | 0.00 - 0.15 |
| Хөнгөн цагаан (Al) | Тэнцвэр |
Механик шинж чанарууд
Open & Hollow Profile 5mm to 25mm Wall Thickness
| Механик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Баталгаажуулах стресс | 260 Min MPa |
| Суналтын бат бэх | 310 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 8 Min % |
| Бринеллийн хатуулаг | 95 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Open & Hollow Profile Up To 5mm Wall Thickness
| Механик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Баталгаажуулах стресс | 250 Min MPa |
| Суналтын бат бэх | 290 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 6 Min % |
| Бринеллийн хатуулаг | 95 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Tube 5mm to 25mm Wall Thickness
| Механик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Баталгаажуулах стресс | 260 Min MPa |
| Суналтын бат бэх | 310 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 8 Min % |
| Бринеллийн хатуулаг | 95 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Tube Up to 5mm Wall Thickness
| Механик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Баталгаажуулах стресс | 250 Min MPa |
| Суналтын бат бэх | 290 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 6 Min % |
| Бринеллийн хатуулаг | 95 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Bar 200mm to 250mm Dia. & A/F
| Механик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Баталгаажуулах стресс | 200 Min MPa |
| Суналтын бат бэх | 270 Min MPa |
| Бринеллийн хатуулаг | 95 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Bar 150mm to 200mm Dia. & A/F
| Механик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Баталгаажуулах стресс | 240 Min MPa |
| Суналтын бат бэх | 280 Min MPa |
| Бринеллийн хатуулаг | 95 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Rod & Bar 20mm to 150mm Dia. & A/F
| Механик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Баталгаажуулах стресс | 260 Min MPa |
| Суналтын бат бэх | 310 Min MPa |
| Бринеллийн хатуулаг | 95 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Rod & Bar Up to 20mm Dia. & A/F
| Механик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Баталгаажуулах стресс | 250 Min MPa |
| Суналтын бат бэх | 295 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 6 Min % |
| Бринеллийн хатуулаг | 95 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
Ерөнхий физик шинж чанарууд
| Физик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Шигшүүр | 2.70 g/cm³ |
| Хайлах цэг | 555 °C |
| Дулааны өргөлт | 24 x 10-6/K |
| Уян хатуугийн модуль | 70 GPa |
| Дулааны дамжуулалт | 180 W/m.K |
| Цахилгаан эсэргүүцэл | 0.038 x 10-6 Ω .m |
Хэрэглээ
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Онцлог шинжүүд
- Маш сайн зэврэлт тэсвэрлэх чадвар
- Medium strength
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
Нэмэлт мэдээлэл
Гандах чадвар
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Процесс | Үнэлгээ |
| Гал угсрах чадвар - Хийн | Сайн |
| Галт угсралтын боломж - Дулаан цахилгаан дүрэлзүүлэлт | Сайн |
| Гандах чадвар - Хүчдэл тэсвэрлэх чадвар | Сайн |
| Бразил чадвар | Сайн |
| Ганхах боломжтой байдал | Сайн |
Бэлтгэл
| Процесс | Үнэлгээ |
| Ажиллах чадвар - Хүйтэн | Сайн |
| Машинлах боломжтой байдал | Сайн |