Aluminium, Commercial Alloy
5754 H111 Sheet & Plate
Superb corrosion resistance and ideal for use in marine, nuclear, chemical or oil & gas industries.
Aluminium alloy 5754 has excellent corrosion resistance especially to seawater and industrially polluted atmospheres such as marine, nuclear, chemical, oil & gas industry applications.
It has higher strength than 5251. This high strength makes 5754 highly suited to flooring applications.Please note that mechanical properties shown are for H111 temper.
BAIXAR PDF
Faixa
ATENÇÃO
Se você não encontrar o que procura, entre em contato com seu centro de serviço local com seus requisitos específicos.
5754 H111 Aluminium Related Specifications
| Sistema / Padrão | País / Região | Grau / Designação |
| AA | EUA | 5754-H111 |
| UNS | Internacional | A95754 (5754-H111) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-5754-H111 / 3.3535 |
| Nome em Português | Europa | AlMg3-H111 |
| GB | China | 5754-H111 |
| BS | Reino Unido | 5754-H111 (marine/structural) |
Propriedades
Composição Química
Alloy 5754
| Elemento Químico | % Presente |
| Manganês (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| Ferro (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Magnesium (Mg) | 2.60 - 3.60 |
| Silício (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Cromo (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Cobre (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.10 - 0.60 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Titânio (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Aluminium (Al) | Equilíbrio |
Propriedades Mecânicas
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| Propriedade Mecânica | Valor |
| Tensão de Escoamento | 60 Min MPa |
| Resistência à Tração | 160 - 200 MPa |
| Dureza Brinell | 44 HB |
| Alongamento A50 mm | 12 Min % |
Propriedades Físicas Gerais
| Propriedade Física | Valor |
| Densidade | 2.66 g/cm³ |
| Ponto de Fusão | 600 °C |
| Expansão Térmica | 24 x 10^-6 /K |
| Módulo de Elasticidade | 68 GPa |
| Condutividade Térmica | 147 W/m.K |
| Resistividade elétrica | 0.049 x 10^-6 Ω .m |
Aplicativos
- Treadplate
- Shipbuilding
- Vehicle bodies
- Rivets
- Fishing industry equipment
- Food processing
- Welded chemical and nuclear structures
Characteristics
- Excellent weldability
- Good formability
- Excellent resistance to seawater & industrial chemical corrosion
Informações Adicionais
Fabricação
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Very Good |
| Usinabilidade | Average |
Soldabilidade
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Excelente |
| Weldability - Arc | Excelente |
| Weldability - Resistance | Excelente |
| Brazability | Poor |