Алюминий, коммерческий сплав
2014 T651 Sheet & Plate
A high strength aluminium alloy which retains its strength after heat treatment.
A high strength 4 to 5% copper alloy produced in extruded bar and profile form, in the fully heat treated condition (solution heat-treated & artificially aged).
Normally stocked in the T651 condition (stress relieved by controlled stretching) except for sizes under 10mm diameter and over 203.2mm diameter (T6 only). Over 203.mm diameter is manufactured to chemical composition only.
СКАЧАТЬ PDF
Диапазон
| Форма продукта | Диапазон размеров |
| Plate | 1⁄2" - 4" |
ПОЖАЛУЙСТА, ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ
Если вы не видите то, что ищете, пожалуйста, свяжитесь с вашим Местный сервисный центр с вашими конкретными требованиями.
2014 T651 Aluminium Related Specifications
| Система / Стандарт | Страна / регион | Звание / Должность |
| АА | США | 2014-T651 |
| ООН | Международный | A92014 (2014-T651) |
| EN / DIN | Европа | EN AW-2014 / 3.1255 (T651 plate / bar / forgings) |
| RU Имя | Европа | AlCu4SiMg (2014A-T651) |
| ASTM B209 | США | 2014-T651 sheet & plate |
| ASTM B211 | США | 2014-T651 bar, rod & wire |
| АМС | США / Аэрокосмическая промышленность | AMS 4029 (2014-T651 sheet & plate) |
| Великобритания | Китай | 2A14 (LD10) – T651 |
| ДЖИС | Япония | A2014-T651 |
| БС | Великобритания | HE15 / L168 (2014A-T651 bar & plate) |
| АФНОР | Франция | A-U4SG (2014 / 2014A, T651 condition) |
Свойства
Химический состав
Alloy 2014
| Химический элемент | % Настоящее |
| Кремний (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Железо (Fe) | 0.50 max |
| Медь (Cu) | 3.90 - 5.00 |
| Цинк (Zn) | 0.0.25 max |
| Марганец (Mn) | 0.40 - 1.20 |
| Магний (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| Титан (Ti) | 0.15 max |
| Прочие (Итого) | 0.15 max |
| Хром (Cr) | 0.10 max |
| Никель (Ni) | 0.10 max |
| Другое (Каждый) | 0.05 max |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.20 max |
| Алюминий (Al) | Баланс |
Механические свойства
Sheet 0.4mm to 6mm
| Механические свойства | Значение |
| Предел прочности | 440 Min MPa |
| Предел текучести | 390 Min MPa |
| Твердость по Бринеллю | 133 HB |
Plate 6mm to 12.5mm
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 395 Min MPa |
| Предел прочности | 450 Min MPa |
| Удлинение A50 мм | 7 Min % |
| Твердость по Бринеллю | 135 HB |
Plate 12.5mm to 40mm
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 400 Min MPa |
| Предел прочности | 460 Min MPa |
| Твердость по Бринеллю | 138 HB |
| Удлинение А | 6 Min % |
Plate 40mm to 60mm
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 390 Min MPa |
| Предел прочности | 450 Min MPa |
| Твердость по Бринеллю | 135 HB |
| Удлинение А | 5 Min % |
Plate 60mm to 80mm
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 380 Min MPa |
| Предел прочности | 435 Min MPa |
| Твердость по Бринеллю | 131 HB |
| Удлинение А | 4 Min % |
Общие физические свойства
| Физическое свойство | Значение |
| Плотность | 2.82 g/cm³ |
| Модуль упругости | 71 GPa |
| Электросопротивление | 0.045 x 10-6Ω .m |
| Теплопроводность | 138 W/m.K |
| Тепловое расширение | 23 x 10-6/K |
| Температура плавления | 535 °C |
Приложения
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- Weapons manufacture
- Structural applications
Характеристики
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
Дополнительная информация
Свариваемость
| Процесс | Рейтинг |
| Brazing & Soldering | Not Recommended |
| Oxygen | Not Recommended |
| Inert Gas | Not Recommended |
| Resistance, Spot, Beam | Отлично |
Surface Treatment
| Процесс | Рейтинг |
| Protective Anodising | Fair |
| Bright Anodising | Unsuitable |
| Hard Anodising | Хорошо |
| Colour Anodising | Fair (Dark colour only) |
| Plating | Very Good |
Устойчивость к коррозии
- Resistance to atmospheric attack: Poor, especially when exposed to water or salt environments.
- To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with Lanolin based protective oil.