Алюминий, коммерческий сплав
6082 O Sheet & Plate
Конструкционный алюминиевый сплав с самой высокой прочностью в серии 6000.
Aluminium alloy 6082 is a medium strength alloy with excellent corrosion resistance. It has the highest strength of the 6000 series alloys and is known as a structural alloy. In plate form, 6082 is the alloy most commonly used for machining.
As a relatively new alloy, the higher strength of 6082 has seen it replace 6061 in many applications. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy.
Plate can be cut to customer requirements. Please ask your local Service Centre for further details.
СКАЧАТЬ PDF
Диапазон
ПОЖАЛУЙСТА, ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ
Если вы не видите то, что ищете, пожалуйста, свяжитесь с вашим Местный сервисный центр с вашими конкретными требованиями.
6082 O Aluminium Related Specifications
| Система / Стандарт | Страна / регион | Звание / Должность |
| АА | США | 6082-O |
| ООН | Международный | A96082 (6082-O) |
| EN / DIN | Европа | EN AW-6082-O / 3.2315 |
| RU Имя | Европа | AlSi1MgMn-O |
| Великобритания | Китай | 6082-O |
| БС | Великобритания | 6082-O (HE30-O, equivalent) |
Свойства
Химический состав
Alloy 6082
| Химический элемент | % Настоящее |
| Марганец (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Железо (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Магний (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Кремний (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Медь (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Цинк (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Титан (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Хром (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Другое (Каждый) | 0.00 - 0.05 |
| Прочие (Итого) | 0.00 - 0.15 |
| Алюминий (Al) | Баланс |
Механические свойства
Sheet 0.4mm to 6.00mm
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 85 Max MPa |
| Предел прочности | 150 Max MPa |
| Твердость по Бринеллю | 40 HB |
Общие физические свойства
| Физическое свойство | Значение |
| Плотность | 2,70 г/см³ |
| Температура плавления | 555 °C |
| Тепловое расширение | 24 x 10-6/K |
| Модуль упругости | 70 GPa |
| Теплопроводность | 180 W/m.K |
| Электросопротивление | 0.038 x 10-6 Ω .m |
Приложения
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Характеристики
- Excellent corrosion resistance
- Средняя крепость
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
Дополнительная информация
Свариваемость
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Процесс | Рейтинг |
| Свариваемость - Газ | Хорошо |
| Свариваемость - Дуговая | Хорошо |
| Свариваемость — Сопротивление | Хорошо |
| Бразилиабильность | Хорошо |
| Паяемость | Хорошо |
Изготовление
| Процесс | Рейтинг |
| Работоспособность - Холод | Хорошо |
| Обрабатываемость | Хорошо |