Aluminium, Commercial Alloy
2011 T3 Bar
Extruded and drawn machining bar with high mechanical strength that machines exceptionally well.
Aluminium alloy 2011 is a high mechanical strength alloy that machines exceptionally well. Often called a Free Machining Alloy or ‘FMA’ it is well suited to use in automatic lathes.
Machining at high speeds produces fine chips that are easily removed. The excellent machining characteristics allow the production of complex and detailed parts. In some circumstances 2011 can replace free machining brass without the need for alterations to tooling.
It has poor corrosion resistance, which means parts made from 2011 tend to be anodised to provide additional surface protection.
When higher levels of corrosion resistance are required, 6262 T9 may be a suitable replacement.
TẢI XUỐNG PDF
Phạm vi
| Hình thức sản phẩm | Kích thước theo hệ đo lường Anh | Kích thước theo hệ mét |
| Thanh tròn | 3⁄16"- 16" | 6mm - 50mm |
XIN LƯU Ý
Nếu bạn không tìm thấy thông tin mình cần, vui lòng liên hệ với trung tâm dịch vụ địa phương theo các yêu cầu cụ thể của quý khách.
2011 T3 Aluminium Related Specifications
| Hệ thống / Tiêu chuẩn | Quốc gia / Khu vực | Cấp bậc / Chức danh |
| AA | Hoa Kỳ | 2011-T3 |
| UNS | Quốc tế | A92011 (2011-T3) |
| EN / DIN | Châu Âu | EN AW-2011 / 3.1655 (T3) |
| Tên (tiếng Anh) | Châu Âu | AlCu6BiPb – T3 |
| ASTM B211 | Hoa Kỳ | 2011-T3 bar, rod, wire |
| AMS | USA / Aerospace | AMS 4110 (2011-T3 bar/rod) |
| Anh | Trung Quốc | 2011-T3 |
| JIS | Nhật Bản | A2011-T3 |
| BS | Vương quốc Anh | FC1 (2011-T3 bar) |
| AFNOR | Pháp | A-U5PbBi (2011-T3) |
Thuộc tính
Thành phần hóa học
Alloy 2011
| Nguyên tố hóa học | Quà tặng % |
| Silic (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Sắt (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Đồng (Cu) | 5.00 - 6.00 |
| Lead (Pb) | 0.20 - 0.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.20 - 0.60 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.30 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Aluminium (Al) | Cân bằng |
Tính chất cơ học
Rod and Bar Up to 200mm Dia. or 60mm A/F
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Độ giãn dài tại 50 mm | 12 Min % |
| Áp suất giới hạn | 125 Min MPa |
| Độ bền kéo | 275 Min MPa |
| Độ cứng Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 14 Min % |
Extruded and Drawn Bar Up to 200mm Dia. or 60mm A/F
| Tính chất cơ học | Giá trị |
| Áp suất giới hạn | 270 Min MPa |
| Độ bền kéo | 320 Min MPa |
| Độ cứng Brinell | 90 Min HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Các tính chất vật lý chung
| Tính chất vật lý | Giá trị |
| Mật độ | 2.83 g/cm³ |
| Hệ số đàn hồi | 70 GPa |
| Điện trở suất | 0.038 x 10-6 Ω .m |
| Độ dẫn nhiệt | 151 W/m.K |
| Sự giãn nở nhiệt | 22.9 x 10-6/K |
| Điểm nóng chảy | 535 °C |
Ứng dụng
- 2011 is typically used in applications that require parts manufactured by repetition machining. These applications may include:
- Appliance parts & trim
- Automotive trim
- Fasteners and fittings
- Ordnance
Đặc điểm
- Machining at high speeds produces fine chips that are easily removed. The excellent machining characteristics allow the production of complex and detailed parts. In some circumstances 2011 can replace free machining brass without the need for alterations to tooling.
- It has poor corrosion resistance, which means parts made from 2011 tend to be anodised to provide additional surface protection.
- Alloy 2011 has extremely poor weldability and thus welding is not recommended. However, as it is used for machined parts there is rarely a need to weld this alloy.
Thông tin bổ sung
Sản xuất
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Fair |
| Khả năng gia công | Tuyệt vời |
| Weldability - Gas | Poor |
| Weldability - Arc | Poor |
| Weldability - Resistance | Poor |
| Brazability | Poor |
| Solderability | Fair |
Khả năng hàn
Alloy 2011 has extremely poor weldability and thus welding is not recommended. However, as it is used for machined parts there is rarely a need to weld this alloy.