Aluminio, aleación comercial
3003 O Sheet
A general purpose alloy with moderate strength in the soft O condition.
Aluminium alloy 3003 is a medium strength alloy with very good resistance to atmospheric corrosion and very good weldability as well as good cold formability. It has better mechanical properties, especially at elevated temperatures than the 1000 series alloys.
DESCARGAR PDF
Gama
TENGA EN CUENTA
Si no encuentra lo que busca, póngase en contacto con su centro de servicio local con sus requisitos específicos.
3003 O Aluminium Related Specifications
| Sistema / Estándar | País / Región | Grado / Designación |
| AA | EE.UU. | 3003-O |
| UNS | Internacional | A93003 (3003-O) |
| EN / DIN | Europa | EN AW-3003-O / 3.0517 |
| ES Nombre | Europa | AlMn1Cu-O |
| GB | China | 3003-O |
| JIS | Japón | A3003-O |
| DIN | Alemania | 3.0517 (AlMn1Cu-O) |
| BS | Reino Unido | 31000-O (equivalent to 3003-O) |
| AFNOR | Francia | A-M1-O |
Propiedades
Composición química
Alloy 3003
| Elemento químico | % Presente |
| Otros (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Cobalt (Co) | 0.05 - 0.20 |
| Hydrogen (H) | 0.00 - 0.70 |
| Magnesio (Mg) | 1.00 - 1.50 |
| Silicon + Iron (Si+Fe) | 0.00 - 0.60 |
| Zirconium (Zr) | 0.00 - 0.10 |
| Otros (cada uno) | 0.00 - 0.05 |
| Aluminio (Al) | Equilibrio |
Propiedades mecánicas
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| Propiedad mecánica | Valor |
| Resistencia a la tracción | 95 - 135 MPa |
| Prueba Estrés | 35 Min MPa |
| Dureza Brinell | 28 HB |
Propiedades físicas generales
| Propiedad física | Valor |
| Densidad | 2.73 g/cm³ |
| Punto de fusión | 655 °C |
| Expansión térmica | 23,1 x 10-6/K |
| Módulo de elasticidad | 69.5 GPa |
| Conductividad térmica | 190 W/m.K |
| Resistividad eléctrica | 0.034 x 10-6 Ω .m |
Aplicaciones
- Building industry: roofing and sidings, acoustic ceilings, corrugated sheets
- Chemical and food industries: storage tanks, pipes, metal work
- Equipment for heating and cooling: heat exchangers, air condition evaporators, motor vehicle radiators, freezer linings
- Home appliances: cooking utensils, bakery moulds
- Office equipment
- Tube & Pipe
- Packaging: containers, closures
- Cladding alloy
Características
- Moderate strength
- Cold working can increase the strength of this alloy
- High ductility
- Excellent corrosion resistance
Información adicional
Fabricación
| Proceso | Clasificación |
| Trabajabilidad - Frío | Muy buena |
| Maquinabilidad | Acceptable |
| Soldabilidad - Gas | Muy buena |
| Soldabilidad - Arco | Muy buena |
| Soldabilidad - Resistencia | Bueno |
| Brazabilidad | Muy buena |
| Soldabilidad | Muy buena |
Soldabilidad
- Alloy 3003 has very good weldability
Range - Propeller Patterned Sheet
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 3.0mm |