Aluminium, Alliage commercial
2014 T651 Sheet & Plate
A high strength aluminium alloy which retains its strength after heat treatment.
A high strength 4 to 5% copper alloy produced in extruded bar and profile form, in the fully heat treated condition (solution heat-treated & artificially aged).
Normally stocked in the T651 condition (stress relieved by controlled stretching) except for sizes under 10mm diameter and over 203.2mm diameter (T6 only). Over 203.mm diameter is manufactured to chemical composition only.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
| Product Form | Size Range |
| Plate | 1⁄2" - 4" |
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
2014 T651 Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Désignation |
| AA | ÉTATS-UNIS | 2014-T651 |
| Nations Unies | International | A92014 (2014-T651) |
| FR / DIN | Europe | EN AW-2014 / 3.1255 (T651 plate / bar / forgings) |
| Nom EN | Europe | AlCu4SiMg (2014A-T651) |
| ASTM B209 | ÉTATS-UNIS | 2014-T651 sheet & plate |
| ASTM B211 | ÉTATS-UNIS | 2014-T651 bar, rod & wire |
| AMS | USA / Aerospace | AMS 4029 (2014-T651 sheet & plate) |
| RU | Chine | 2A14 (LD10) – T651 |
| ISJ | Japon | A2014-T651 |
| BS | Royaume-Uni | HE15 / L168 (2014A-T651 bar & plate) |
| AFNOR | France | A-U4SG (2014 / 2014A, T651 condition) |
Propriétés
Composition chimique
Alloy 2014
| Élément chimique | % Présent |
| Silicium (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Fer (Fe) | 0.50 max |
| Cuivre (Cu) | 3.90 - 5.00 |
| Zinc (Zn) | 0.0.25 max |
| Manganèse (Mn) | 0.40 - 1.20 |
| Magnésium (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| Titane (Ti) | 0.15 max |
| Autres (Total) | 0.15 max |
| Chrome (Cr) | 0.10 max |
| Nickel (Ni) | 0.10 max |
| Autre (Chacun) | 0.05 max |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.20 max |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés mécaniques
Sheet 0.4mm to 6mm
| Propriété mécanique | Valeur |
| La résistance à la traction | 440 Min MPa |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 390 Min MPa |
| Dureté Brinell | 133 HB |
Plate 6mm to 12.5mm
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 395 Min MPa |
| La résistance à la traction | 450 Min MPa |
| Allongement A50 mm | 7 Min % |
| Dureté Brinell | 135 HB |
Plate 12.5mm to 40mm
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 400 Min MPa |
| La résistance à la traction | 460 Min MPa |
| Dureté Brinell | 138 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Plate 40mm to 60mm
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 390 Min MPa |
| La résistance à la traction | 450 Min MPa |
| Dureté Brinell | 135 HB |
| Elongation A | 5 Min % |
Plate 60mm to 80mm
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 380 Min MPa |
| La résistance à la traction | 435 Min MPa |
| Dureté Brinell | 131 HB |
| Elongation A | 4 Min % |
Propriétés physiques générales
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 2.82 g/cm³ |
| Module d'élasticité | 71 GPa |
| Résistivité électrique | 0.045 x 10-6Ω .m |
| Conductivité thermique | 138 W/m.K |
| Dilatation thermique | 23 x 10-6/K |
| Point de fusion | 535 °C |
Applications
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- Weapons manufacture
- Structural applications
Caractéristiques
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
Informations supplémentaires
Soudabilité
| Traitement | Evaluation |
| Brazing & Soldering | Not Recommended |
| Oxygen | Not Recommended |
| Inert Gas | Not Recommended |
| Resistance, Spot, Beam | Excellent |
Surface Treatment
| Traitement | Evaluation |
| Protective Anodising | Fair |
| Bright Anodising | Unsuitable |
| Hard Anodising | Bien |
| Colour Anodising | Fair (Dark colour only) |
| Plating | Très bien |
Résistance à la corrosion
- Resistance to atmospheric attack: Poor, especially when exposed to water or salt environments.
- To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with Lanolin based protective oil.