Aluminium, Alliage commercial
5083 H32 Sheet & Plate
Alliage d'aluminium de qualité marine, non traitable thermiquement, de la plus haute résistance.
Aluminium 5083 is known for exceptional performance in extreme environments. 5083 is highly resistant to attack by both seawater and industrial chemical environments. Mechanical properties shown are for H32 temper.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
5083 H32 Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Désignation |
| AA | ÉTATS-UNIS | 5083-H32 |
| Nations Unies | International | A95083 (5083-H32) |
| FR / DIN | Europe | EN AW-5083-H32 / 3.3547 |
| Nom EN | Europe | AlMg4.5Mn0.7-H32 |
| RU | Chine | 5083-H32 |
| ISJ | Japon | A5083-H32 |
| DIN | Germany | 3.3547 (AlMg4.5Mn0.7-H32) |
| BS | Royaume-Uni | 5083-H32 (equivalent grade) |
| AFNOR | France | A-G4MC-H32 (equivalent to 5083-H32) |
Propriétés
Composition chimique
Alloy 5083
| Élément chimique | % Présent |
| Manganèse (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Fer (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Cuivre (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Magnésium (Mg) | 4.00 - 4.90 |
| Silicium (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Chrome (Cr) | 0.05 - 0.25 |
| Titane (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Autre (Chacun) | 0.00 - 0.05 |
| Autres (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés mécaniques
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 215 Min MPa |
| La résistance à la traction | 305 - 380 MPa |
| Dureté Brinell | 89 HB |
Propriétés physiques générales
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 2.65 g/cm³ |
| Point de fusion | 570 °C |
| Dilatation thermique | 25 x 10-6/K |
| Module d'élasticité | 72 GPa |
| Conductivité thermique | 121 W/m.K |
| Résistivité électrique | 0.058 x 10-6 Ω .m |
Applications
- Shipbuilding
- Rail cars
- Vehicle bodies
- Tip truck bodies
- Mine skips and cages
- Pressure vessels
Caractéristiques
- Exceptional strength after welding
- Exceptional performance in extreme environments
- Not recommended for use in temperatures above 65oC
- Marine grade aluminium alloy
Informations supplémentaires
Fabrication
| Traitement | Evaluation |
| Travail - Froid | Average |
| Usinabilité | Poor |
Soudabilité
When welding 5083 to itself or another alloy from the same sub-group, the recommended filler metal is 5183. Other suitable fillers are 5356 and 5556.
| Traitement | Evaluation |
| Soudabilité - Gaz | Average |
| Soudabilité – Arc | Excellent |
| Soudabilité - Résistance | Excellent |
| Brazabilité | Poor |
| Soudabilité | Poor |