Aluminium, Alliage commercial
6106 T6 Extrusion
A wrought alloy with good corrosion resistance.
Aluminium alloy 6106 is an extrusion alloy designed to provide optimum combination of mechanical properties, complexity of shape, minimum section thickness and good surface finish together with the good resistance, weldability and formability associated with the 6000 series alloys.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
6106 T6 Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Désignation |
| AA | ÉTATS-UNIS | 6106-T6 |
| Nations Unies | International | A96106 (6106-T6) |
| FR / DIN | Europe | EN AW-6106-T6 |
| Nom EN | Europe | AlMgSiMn-T6 |
| BS | Royaume-Uni | 6106-T6 (extruded profiles) |
Propriétés
Composition chimique
Alloy 6106
| Élément chimique | % Présent |
| Manganèse (Mn) | 0.05 - 0.20 |
| Fer (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| Magnésium (Mg) | 0.40 - 0.80 |
| Silicium (Si) | 0.30 - 0.60 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.10 |
| Titane (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Chrome (Cr) | 0.00 - 0.20 |
| Cuivre (Cu) | 0.00 - 0.25 |
| Autre (Chacun) | 0.00 - 0.05 |
| Autres (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés mécaniques
Profiles only Up to 10mm Wall Thickness
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 200 Min MPa |
| La résistance à la traction | 250 Min MPa |
| Allongement A50 mm | 6 Min % |
| Dureté Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 8 min % |
Propriétés physiques générales
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 2,70 g/cm³ |
| Point de fusion | 655 °C |
| Dilatation thermique | 23,4 x 10-6/K |
| Module d'élasticité | 69.5 GPa |
| Conductivité thermique | 192 W/m.K |
| Résistivité électrique | 0.035 x 10-6 Ω .m |
Applications
- Structural applications
- Ladders, pylons and towers
- Railway Rolling Stock
- Marine applications
- Automotive structures
Caractéristiques
- Good corrosion resistance
- Good formability
- Good weldability
Informations supplémentaires
Soudabilité
| Traitement | Evaluation |
| Soudabilité - Gaz | Bien |
| Soudabilité – Arc | Très bien |
| Soudabilité - Résistance | Bien |
| Brazabilité | Bien |
| Soudabilité | Bien |
Fabrication
| Traitement | Evaluation |
| Travail - Froid | Acceptable but limited in T6 temper |
| Usinabilité | Bien |