Aluminium, Alliage commercial
5754 H114 Sheet & Plate
Excellente résistance à la corrosion pour les applications dans les secteurs de la marine, du nucléaire, de la chimie, du pétrole et du gaz.
Aluminium alloy 5754 has excellent corrosion resistance especially to seawater and industrially polluted atmospheres such as marine, nuclear, chemical, oil & gas industry applications.
It has higher strength than 5251. This high strength makes 5754 highly suited to flooring applications.
Please note that mechanical properties shown are for H114 temper.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 2.0mm - 6.0mm |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 9.5mm |
| 3000 x 1500 | 2.0mm - 6.0mm |
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
5754 H114 Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Désignation |
| AA | ÉTATS-UNIS | 5754-H114 |
| Nations Unies | International | A95754 (5754-H114) |
| FR / DIN | Europe | EN AW-5754-H114 / 3.3535 |
| Nom EN | Europe | AlMg3-H114 |
| RU | Chine | 5754-H114 |
| BS | Royaume-Uni | 5754-H114 |
| AFNOR | France | A-G3M-H114 |
Propriétés
Composition chimique
Alloy 5754
| Élément chimique | % Présent |
| Fer (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Magnésium (Mg) | 2.60 - 3.60 |
| Chrome (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.10 - 0.60 |
| Autres (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Silicium (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Manganèse (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| Cuivre (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Autre (Chacun) | 0.00 - 0.05 |
| Titane (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés mécaniques
Aluminium Sheet 0.2mm to 6.00mm
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 80 Min MPa |
| La résistance à la traction | 190 - 260 MPa |
| Allongement A50 mm | 12 Min % |
| Dureté Brinell | 52 HB |
Propriétés physiques générales
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 2.66 g/cm³ |
| Point de fusion | 600 °C |
| Dilatation thermique | 24 x 10-6/K |
| Module d'élasticité | 68 GPa |
| Conductivité thermique | 147 W/m.K |
| Résistivité électrique | 0.049 x 10-6 Ω .m |
Applications
- Treadplate
- Shipbuilding
- Vehicle bodies
- Rivets
- Fishing industry equipment
- Food processing
- Welded chemical and nuclear structures
Caractéristiques
- Excellent weldability
- Good formability
- Excellent resistance to seawater & industrial chemical corrosion
Informations supplémentaires
Fabrication
| Traitement | Evaluation |
| Travail - Froid | Très bien |
| Usinabilité | Average |
Soudabilité
| Traitement | Evaluation |
| Soudabilité - Gaz | Excellent |
| Soudabilité – Arc | Excellent |
| Soudabilité - Résistance | Excellent |
| Brazabilité | Poor |