Aluminium, Commercial Alloy
2014 T651 Sheet & Plate
열처리 후에도 강도가 유지되는 고강도 알루미늄 합금입니다.
A high strength 4 to 5% copper alloy produced in extruded bar and profile form, in the fully heat treated condition (solution heat-treated & artificially aged).
Normally stocked in the T651 condition (stress relieved by controlled stretching) except for sizes under 10mm diameter and over 203.2mm diameter (T6 only). Over 203.mm diameter is manufactured to chemical composition only.
PDF 다운로드
범위
| Product Form | 크기 범위 |
| Plate | 1⁄2" - 4" |
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
2014 T651 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Country / Region | Grade / Designation |
| AA | USA | 2014-T651 |
| UNS | International | A92014 (2014-T651) |
| EN / DIN | Europe | EN AW-2014 / 3.1255 (T651 plate / bar / forgings) |
| EN Name | Europe | AlCu4SiMg (2014A-T651) |
| ASTM B209 | USA | 2014-T651 sheet & plate |
| ASTM B211 | USA | 2014-T651 bar, rod & wire |
| AMS | USA / Aerospace | AMS 4029 (2014-T651 sheet & plate) |
| GB | China | 2A14 (LD10) – T651 |
| JIS | Japan | A2014-T651 |
| BS | UK | HE15 / L168 (2014A-T651 bar & plate) |
| AFNOR | France | A-U4SG (2014 / 2014A, T651 condition) |
Properties
화학 성분
Alloy 2014
| Chemical Element | % Present |
| Silicon (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Iron (Fe) | 0.50 max |
| 구리(Cu) | 3.90 - 5.00 |
| Zinc (Zn) | 0.0.25 max |
| 망간(Mn) | 0.40 - 1.20 |
| Magnesium (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| 티타늄(Ti) | 0.15 max |
| Others (Total) | 0.15 max |
| 크롬(Cr) | 0.10 max |
| 니켈(Ni) | 0.10 max |
| Other (Each) | 0.05 max |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.20 max |
| Aluminium (Al) | Balance |
기계적 특성
Sheet 0.4mm to 6mm
| Mechanical Property | 가치 |
| Tensile Strength | 440 Min MPa |
| Proof Stress | 390 Min MPa |
| Hardness Brinell | 133 HB |
Plate 6mm to 12.5mm
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 395 Min MPa |
| Tensile Strength | 450 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 7 Min % |
| Hardness Brinell | 135 HB |
Plate 12.5mm to 40mm
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 400 Min MPa |
| Tensile Strength | 460 Min MPa |
| Hardness Brinell | 138 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Plate 40mm to 60mm
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 390 Min MPa |
| Tensile Strength | 450 Min MPa |
| Hardness Brinell | 135 HB |
| Elongation A | 5 Min % |
Plate 60mm to 80mm
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 380 Min MPa |
| Tensile Strength | 435 Min MPa |
| Hardness Brinell | 131 HB |
| Elongation A | 4 Min % |
General Physical Properties
| Physical Property | 가치 |
| Density | 2.82 g/cm³ |
| Modulus of Elasticity | 71 GPa |
| Electrical Resistivity | 0.045 x 10-6Ω .m |
| Thermal Conductivity | 138 W/m.K |
| Thermal Expansion | 23 x 10-6/K |
| Melting Point | 535 °C |
애플리케이션
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- Weapons manufacture
- Structural applications
Characteristics
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
Additional Information
용접성
| Process | Rating |
| Brazing & Soldering | Not Recommended |
| Oxygen | Not Recommended |
| Inert Gas | Not Recommended |
| Resistance, Spot, Beam | Excellent |
Surface Treatment
| Process | Rating |
| Protective Anodising | Fair |
| Bright Anodising | Unsuitable |
| Hard Anodising | Good |
| Colour Anodising | Fair (Dark colour only) |
| Plating | Very Good |
내식성
- Resistance to atmospheric attack: Poor, especially when exposed to water or salt environments.
- To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with Lanolin based protective oil.