Aluminium, Commercial Alloy
3003 O Sheet
소프트 O 조건에서 적당한 강도를 가진 범용 합금입니다.
Aluminium alloy 3003 is a medium strength alloy with very good resistance to atmospheric corrosion and very good weldability as well as good cold formability. It has better mechanical properties, especially at elevated temperatures than the 1000 series alloys.
PDF 다운로드
범위
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
3003 O Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Country / Region | Grade / Designation |
| AA | USA | 3003-O |
| UNS | International | A93003 (3003-O) |
| EN / DIN | Europe | EN AW-3003-O / 3.0517 |
| EN Name | Europe | AlMn1Cu-O |
| GB | China | 3003-O |
| JIS | Japan | A3003-O |
| DIN | Germany | 3.0517 (AlMn1Cu-O) |
| BS | UK | 31000-O (equivalent to 3003-O) |
| AFNOR | France | A-M1-O |
Properties
화학 성분
Alloy 3003
| Chemical Element | % Present |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| 코발트 (Co) | 0.05 - 0.20 |
| Hydrogen (H) | 0.00 - 0.70 |
| Magnesium (Mg) | 1.00 - 1.50 |
| Silicon + Iron (Si+Fe) | 0.00 - 0.60 |
| Zirconium (Zr) | 0.00 - 0.10 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Aluminium (Al) | Balance |
기계적 특성
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| Mechanical Property | 가치 |
| Tensile Strength | 95 - 135 MPa |
| Proof Stress | 35 Min MPa |
| Hardness Brinell | 28 HB |
General Physical Properties
| Physical Property | 가치 |
| Density | 2.73 g/cm³ |
| Melting Point | 655 °C |
| Thermal Expansion | 23.1 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 69.5 GPa |
| Thermal Conductivity | 190 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.034 x 10-6 Ω .m |
애플리케이션
- Building industry: roofing and sidings, acoustic ceilings, corrugated sheets
- Chemical and food industries: storage tanks, pipes, metal work
- Equipment for heating and cooling: heat exchangers, air condition evaporators, motor vehicle radiators, freezer linings
- Home appliances: cooking utensils, bakery moulds
- Office equipment
- Tube & Pipe
- Packaging: containers, closures
- Cladding alloy
Characteristics
- Moderate strength
- Cold working can increase the strength of this alloy
- High ductility
- Excellent corrosion resistance
Additional Information
제작
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Very Good |
| 기계 가공성 | 허용 가능 |
| Weldability - Gas | Very Good |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Good |
| Brazability | Very Good |
| Solderability | Very Good |
용접성
- Alloy 3003 has very good weldability
Range - Propeller Patterned Sheet
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 3.0mm |