Aluminium, Commercial Alloy
5083 O H111 Sheet & Plate
최고 강도의 비열처리 알루미늄 합금입니다.
Aluminium 5083 is known for exceptional performance in extreme environments. 5083 is highly resistant to attack by both seawater and industrial chemical environments.
Mechanical properties shown are for O & H111 temper.
PDF 다운로드
범위
- Plate can be cut to customer requirements. Please contact your local Service Centre for further details.
- 4000 x 2000 & 6000 x 2000 plates are 3.2 certified to
- LRS
- DNV
- BV
- ABS
| Sheet Size | Sheet Thicknesses | Plate Thickness |
| 2000 x 1000 | 2.0mm - 3.0mm | |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 8.0mm | 4.0mm - 25.0mm |
| 3000 x 1500 | 2.0mm - 6.0mm | |
| 3020 x 1520 | 12.0mm - 15.0mm | |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 8.0mm | |
| 4000 x 2000 | 3.0mm - 25.0mm | |
| 6000 x 2000 | 3.0mm - 40.0mm |
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
5083 O H111 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Country / Region | Grade / Designation |
| AA | USA | 5083-O / 5083-H111 |
| UNS | International | A95083 (5083-O / 5083-H111) |
| EN / DIN | Europe | EN AW-5083-O / EN AW-5083-H111 / 3.3547 |
| EN Name | Europe | AlMg4.5Mn0.7-O / AlMg4.5Mn0.7-H111 |
| GB | China | 5083-O / 5083-H111 |
| JIS | Japan | A5083-O / A5083-H111 |
| DIN | Germany | 3.3547 (AlMg4.5Mn0.7-O / H111) |
| BS | UK | 5083-O / 5083-H111 (marine plate grade) |
| AFNOR | France | A-G4MC-O / A-G4MC-H111 |
Properties
화학 성분
Alloy 5083
| Chemical Element | % Present |
| 망간(Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Magnesium (Mg) | 4.00 - 4.90 |
| Silicon (Si) | 0.40 max |
| Zinc (Zn) | 0.10 max |
| 크롬(Cr) | 0.05 - 0.25 |
| 티타늄(Ti) | 0.15 max |
| Others (Each) | 0.05 max |
| Others (Total) | 0.15 max |
| Aluminium (Al) | Balance |
| Iron (Fe) | 0.40 max |
| 구리(Cu) | 0.10 max |
기계적 특성
Sheet 0.2 - 6.3mm Thick
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 125 Min MPa |
| Tensile Strength | 275 - 350 MPa |
| Hardness Brinell | 75 HB |
Plate 6.3mm to 80mm
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 115 Min MPa |
| Tensile Strength | 270 - 345 MPa |
| Hardness Brinell | 75 HB |
Plate 80mm to 120mm
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 110 Min MPa |
| Tensile Strength | 260 Min MPa |
| Hardness Brinell | 70 HB |
| Elongation A | 12 Min % |
General Physical Properties
| Physical Property | 가치 |
| Density | 265 g/cm³ |
| Melting Point | 570 °C |
| Thermal Expansion | 25 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 72 GPa |
| Thermal Conductivity | 121 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.058 x 10-6 Ω .m |
애플리케이션
- 조선
- Rail cars
- Vehicle bodies
- Tip truck bodies
- Mine skips and cages
- Pressure vessels
Characteristics
- Exceptional strength after welding
- Exceptional performance in extreme environments
- Not recommended for use in temperatures above 65oC
- Marine grade aluminium alloy
Additional Information
제작
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Average |
| 기계 가공성 | Poor |
용접성
When welding 5083 to itself or another alloy from the same sub-group, the recommended filler metal is 5183. Other suitable fillers are 5356 and 5556.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Average |
| Weldability - Arc | Excellent |
| Weldability - Resistance | Excellent |
| Brazability | Poor |
| Solderability | Poor |