Aluminium, Commercial Alloy
5251 H24 Sheet & Plate
연성이 좋은 중간 강도의 알루미늄 합금.
Aluminium alloy 5251 has good formability and is ideal for general sheet metal work where higher mechanical properties are required.
Mechanical properties shown are for H24 condition.
PDF 다운로드
범위
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
5251 H24 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Country / Region | Grade / Designation |
| AA | USA | 5251-H24 |
| UNS | International | A95251 (5251-H24) |
| EN / DIN | Europe | EN AW-5251-H24 / 3.3525 |
| EN Name | Europe | AlMg2Mn0.3-H24 |
| GB | China | 5251-H24 |
| BS | UK | 5251 (N4) H24 |
| AFNOR | France | A-G2M-H24 |
Properties
화학 성분
Alloy 5251
| Chemical Element | % Present |
| 망간(Mn) | 0.10 - 0.50 |
| Iron (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| 구리(Cu) | 0.00 - 0.15 |
| Magnesium (Mg) | 1.70 - 2.40 |
| Silicon (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| 크롬(Cr) | 0.00 - 0.15 |
| 티타늄(Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Balance |
기계적 특성
Sheet & Plate 0.2mm to 12.5mm
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 140 Min MPa |
| Tensile Strength | 210 - 250 MPa |
| Hardness Brinell | 62 HB |
General Physical Properties
| Physical Property | 가치 |
| Density | 2.69 g/cm³ |
| Melting Point | 625 °C |
| Thermal Expansion | 25 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 70 GPa |
| Thermal Conductivity | 134 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.044 x 10-6 Ω .m |
애플리케이션
- Boats
- Panelling and pressings
- Marine structures
- Aircraft parts
- Vehicle panels
- Furniture tubing
- Silos
- Containers
Characteristics
- Work hardening rapidly
- Readily weldable
- High corrosion resistance particularly in marine environments
Additional Information
제작
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Very Good |
| 기계 가공성 | Average |
용접성
Aluminium alloy 5251 is a readily weldable alloy.
The recommended filler wire is 5356 when welding alloy 5251 to itself, 6XXX series alloys, 7XXX series alloys and most other 5XXX alloys.
When welding alloy 5251 to 5005, 5020, 1XXX series or 3XXX series alloys, the recommended filler wire is 4043.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Very Good |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Very Good |
| Brazability | Poor |