Aluminium, Commercial Alloy
5754 H114 Sheet & Plate
해양, 원자력, 화학, 석유 및 가스 산업의 애플리케이션을 위한 뛰어난 내식성.
Aluminium alloy 5754 has excellent corrosion resistance especially to seawater and industrially polluted atmospheres such as marine, nuclear, chemical, oil & gas industry applications.
It has higher strength than 5251. This high strength makes 5754 highly suited to flooring applications.
Please note that mechanical properties shown are for H114 temper.
PDF 다운로드
범위
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2000 x 1000 | 2.0mm - 6.0mm |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 9.5mm |
| 3000 x 1500 | 2.0mm - 6.0mm |
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
5754 H114 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Country / Region | Grade / Designation |
| AA | USA | 5754-H114 |
| UNS | International | A95754 (5754-H114) |
| EN / DIN | Europe | EN AW-5754-H114 / 3.3535 |
| EN Name | Europe | AlMg3-H114 |
| GB | China | 5754-H114 |
| BS | UK | 5754-H114 |
| AFNOR | France | A-G3M-H114 |
Properties
화학 성분
Alloy 5754
| Chemical Element | % Present |
| Iron (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Magnesium (Mg) | 2.60 - 3.60 |
| 크롬(Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.10 - 0.60 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Silicon (Si) | 0.00 - 0.40 |
| 망간(Mn) | 0.00 - 0.50 |
| 구리(Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| 티타늄(Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Aluminium (Al) | Balance |
기계적 특성
Aluminium Sheet 0.2mm to 6.00mm
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 80 Min MPa |
| Tensile Strength | 190 - 260 MPa |
| Elongation A50 mm | 12 Min % |
| Hardness Brinell | 52 HB |
General Physical Properties
| Physical Property | 가치 |
| Density | 2.66 g/cm³ |
| Melting Point | 600 °C |
| Thermal Expansion | 24 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 68 GPa |
| Thermal Conductivity | 147 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.049 x 10-6 Ω .m |
애플리케이션
- Treadplate
- 조선
- Vehicle bodies
- Rivets
- Fishing industry equipment
- Food processing
- Welded chemical and nuclear structures
Characteristics
- Excellent weldability
- Good formability
- Excellent resistance to seawater & industrial chemical corrosion
Additional Information
제작
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Very Good |
| 기계 가공성 | Average |
용접성
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Excellent |
| Weldability - Arc | Excellent |
| Weldability - Resistance | Excellent |
| Brazability | Poor |