Aluminium, Commercial Alloy
6106 T6 Extrusion
내식성이 우수한 단조 합금입니다.
Aluminium alloy 6106 is an extrusion alloy designed to provide optimum combination of mechanical properties, complexity of shape, minimum section thickness and good surface finish together with the good resistance, weldability and formability associated with the 6000 series alloys.
PDF 다운로드
범위
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
6106 T6 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Country / Region | Grade / Designation |
| AA | USA | 6106-T6 |
| UNS | International | A96106 (6106-T6) |
| EN / DIN | Europe | EN AW-6106-T6 |
| EN Name | Europe | AlMgSiMn-T6 |
| BS | UK | 6106-T6 (extruded profiles) |
Properties
화학 성분
Alloy 6106
| Chemical Element | % Present |
| 망간(Mn) | 0.05 - 0.20 |
| Iron (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| Magnesium (Mg) | 0.40 - 0.80 |
| Silicon (Si) | 0.30 - 0.60 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.10 |
| 티타늄(Ti) | 0.00 - 0.10 |
| 크롬(Cr) | 0.00 - 0.20 |
| 구리(Cu) | 0.00 - 0.25 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Balance |
기계적 특성
Profiles only Up to 10mm Wall Thickness
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 200 Min MPa |
| Tensile Strength | 250 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 6 Min % |
| Hardness Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 8 Min % |
General Physical Properties
| Physical Property | 가치 |
| Density | 2.70 g/cm³ |
| Melting Point | 655 °C |
| Thermal Expansion | 23.4 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 69.5 GPa |
| Thermal Conductivity | 192 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.035 x 10-6 Ω .m |
애플리케이션
- Structural applications
- Ladders, pylons and towers
- Railway Rolling Stock
- Marine applications
- Automotive structures
Characteristics
- Good corrosion resistance
- Good formability
- 우수한 용접성
Additional Information
용접성
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Good |
| Weldability - Arc | Very Good |
| Weldability - Resistance | Good |
| Brazability | Good |
| Solderability | Good |
제작
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Acceptable but limited in T6 temper |
| 기계 가공성 | Good |