Aluminium, Commercial Alloy
6106 T6 Extrusion
구리, 납, 실리콘, 마그네슘, 비스무트가 첨가된 열처리 가능한 합금입니다.
Aluminium alloy 6262 is a heat treatable alloy with very good corrosion resistance and strength. PLEASE NOTE: Due to European Environmental Protection Directives:
- 2000/53/CE-ELV – For the automotive sector
- 2002/95/CE-RoHS – For the electrical and electronics sector
This alloy has been replaced by Alloy 6026 which has a lower lead content.
PDF 다운로드
범위
참고 사항
원하는 내용이 표시되지 않으면 다음 연락처로 문의하세요. 지역 서비스 센터 특정 요구 사항에 따라.
6262 T6 Aluminium Related Specifications
| System / Standard | Country / Region | Grade / Designation |
| AA | USA | 6262-T6 |
| UNS | International | A96262 (6262-T6) |
| EN / DIN | Europe | EN AW-6262-T6 |
| EN Name | Europe | AlMgSiPb (free-machining) – T6 |
| GB | China | 6262-T6 |
| BS | UK | 6262-T6 (extruded free-machining bar) |
Properties
화학 성분
Alloy 6262
| Chemical Element | % Present |
| 망간(Mn) | 0.00 - 0.15 |
| Iron (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Magnesium (Mg) | 0.80 - 1.20 |
| Silicon (Si) | 0.40 - 0.80 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| 티타늄(Ti) | 0.00 - 0.15 |
| 크롬(Cr) | 0.04 - 0.14 |
| 구리(Cu) | 0.15 - 1.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.40 - 0.70 |
| Lead (Pb) | 0.40 - 0.70 |
| Other (Each) | 0.00 - 0.05 |
| Others (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Balance |
기계적 특성
Rod & Bar Up to 200mm Dia. & A/F
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 240 Min MPa |
| Tensile Strength | 260 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 8 Min % |
| Hardness Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 240 Min MPa |
| Tensile Strength | 260 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 8 Min % |
| Hardness Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Profiles Up to 25mm Wall Thickness
| Mechanical Property | 가치 |
| Proof Stress | 240 Min MPa |
| Tensile Strength | 260 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 8 Min % |
| Hardness Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
General Physical Properties
| Physical Property | 가치 |
| Density | 2.71 g/cm³ |
| Melting Point | 582 °C |
| Thermal Expansion | 23.4 x 10-6/K |
| Modulus of Elasticity | 68.3 GPa |
| Thermal Conductivity | 172 W/m.K |
| Electrical Resistivity | 0.039 x 10-6 Ω .m |
애플리케이션
- Screw machine products
- Camera parts
- Nuts
- Couplings
- Marine fittings
- Decorative hardware and appliance fittings
- Hinge pins
- Oil line fittings
- Valves and valve parts
Characteristics
- Very good corrosion resistance
- Very good strength
- Excellent machinability and surface finish due to additions of bismuth
- High-speed steel or carbide tooling can be used to obtain smooth finishes. Heavy cutting requires oil lubricant but light cutting can be done dry
- Alloy 6262 can be used in place of 2011 when higher corrosion resistance and better anodising response is required
Additional Information
용접성
Alloy 6262 is readily weldable by all commercial methods and can also be brazed.
| Process | Rating |
| Weldability - Gas | Excellent |
| Weldability - Arc | Excellent |
| Weldability - Resistance | Excellent |
| Brazability | Excellent |
제작
| Process | Rating |
| Workability - Cold | Poor |
| 기계 가공성 | Excellent |