Хөнгөн цагаан, арилжааны хайлш
6082 T4 Bar & Extrusion
6000 цувралын хамгийн өндөр бат бэх бүхий бүтцийн хөнгөн цагаан хайлш.
Known as a “structural” alloy, aluminium alloy 6082 has the highest strength of the 6000 series. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy. 6082 is typically used in highly stressed applications.
It is difficult to produce thin walled, complicated extrusion shapes in alloy 6082. The extruded surface finish is not as smooth as other similar strength alloys in the 6000 series.
Alloy 6082 is typically supplied as channel, angle, tee, square bar, square box section, rectangular box section, flat bar, tube, sheet, shate & plate.
PDF татаж авах
Хүрээ
Анхаарна уу
Хэрэв та хайж буй зүйлээ олж харахгүй бол, өөрийнхөө ...-тэй холбоо барина уу. Орон нутгийн үйлчилгээний төв Таны тодорхой шаардлагуудтай.
6082 T4 Aluminium Related Specifications
| Систем / Стандарт | Улс / Бүс нутаг | Ангилал / Албан тушаал |
| АА | АНУ | 6082-T4 |
| АНУ-ын Нэгдсэн Улсууд | Олон улсын | A96082 (6082-T4) |
| Олон улсын / Германы | Европ | EN AW-6082-T4 / 3.2315 |
| Нэр (англи хэл дээр) | Европ | AlSi1MgMn-T4 |
| ГБ | Хятад | 6082-T4 |
| BS | Их Британи | 6082-T4 (HE30-T4, equivalent) |
Хувийн шинж чанарууд
Химийн найрлага
Alloy 6082
| Химийн элемент | % Одоо |
| Manganese (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Iron (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Магни (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silicon (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Copper (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titanium (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Chromium (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Бусад (Тус бүр) | 0.00 - 0.05 |
| Бусад (Нийт) | 0.00 - 0.15 |
| Хөнгөн цагаан (Al) | Тэнцвэр |
Механик шинж чанарууд
Extruded Rod,Bar,Tube & Profiles Up to 200mm Dia.or A/F, Up to 25mm WT tube & Prof
| Механик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Баталгаажуулах стресс | 110 Min MPa |
| Суналтын бат бэх | 205 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 12 Min % |
| Бринеллийн хатуулаг | 70 HB |
| Elongation A | 14 Min % |
Ерөнхий физик шинж чанарууд
| Физик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Шигшүүр | 2.70 g/cm³ |
| Хайлах цэг | 555 °C |
| Дулааны өргөлт | 24 x 10-6/K |
| Уян хатуугийн модуль | 70 GPa |
| Дулааны дамжуулалт | 180 W/m.K |
| Цахилгаан эсэргүүцэл | 0.038 x 10-6 Ω .m |
Хэрэглээ
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Онцлог шинжүүд
- Маш сайн зэврэлт тэсвэрлэх чадвар
- Medium strength
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
Нэмэлт мэдээлэл
Гандах чадвар
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Процесс | Үнэлгээ |
| Гал угсрах чадвар - Хийн | Сайн |
| Галт угсралтын боломж - Дулаан цахилгаан дүрэлзүүлэлт | Сайн |
| Гандах чадвар - Хүчдэл тэсвэрлэх чадвар | Сайн |
| Бразил чадвар | Сайн |
| Ганхах боломжтой байдал | Сайн |
Бэлтгэл
| Процесс | Үнэлгээ |
| Ажиллах чадвар - Хүйтэн | Сайн |
| Машинлах боломжтой байдал | Сайн |