Хөнгөн цагаан, арилжааны хайлш
2014 T651 Sheet & Plate
A high strength aluminium alloy which retains its strength after heat treatment.
A high strength 4 to 5% copper alloy produced in extruded bar and profile form, in the fully heat treated condition (solution heat-treated & artificially aged).
Normally stocked in the T651 condition (stress relieved by controlled stretching) except for sizes under 10mm diameter and over 203.2mm diameter (T6 only). Over 203.mm diameter is manufactured to chemical composition only.
PDF татаж авах
Хүрээ
| Product Form | Size Range |
| Plate | 1⁄2" - 4" |
Анхаарна уу
Хэрэв та хайж буй зүйлээ олж харахгүй бол, өөрийнхөө ...-тэй холбоо барина уу. Орон нутгийн үйлчилгээний төв Таны тодорхой шаардлагуудтай.
2014 T651 Aluminium Related Specifications
| Систем / Стандарт | Улс / Бүс нутаг | Ангилал / Албан тушаал |
| АА | АНУ | 2014-T651 |
| АНУ-ын Нэгдсэн Улсууд | Олон улсын | A92014 (2014-T651) |
| Олон улсын / Германы | Европ | EN AW-2014 / 3.1255 (T651 plate / bar / forgings) |
| Нэр (англи хэл дээр) | Европ | AlCu4SiMg (2014A-T651) |
| ASTM B209 | АНУ | 2014-T651 sheet & plate |
| ASTM B211 | АНУ | 2014-T651 bar, rod & wire |
| AMS | USA / Aerospace | AMS 4029 (2014-T651 sheet & plate) |
| ГБ | Хятад | 2A14 (LD10) – T651 |
| JIS | Япон | A2014-T651 |
| BS | Их Британи | HE15 / L168 (2014A-T651 bar & plate) |
| АФНОР | Франц | A-U4SG (2014 / 2014A, T651 condition) |
Хувийн шинж чанарууд
Химийн найрлага
Alloy 2014
| Химийн элемент | % Одоо |
| Silicon (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Iron (Fe) | 0.50 max |
| Copper (Cu) | 3.90 - 5.00 |
| Zinc (Zn) | 0.0.25 max |
| Manganese (Mn) | 0.40 - 1.20 |
| Магни (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| Titanium (Ti) | 0.15 max |
| Бусад (Нийт) | 0.15 max |
| Chromium (Cr) | 0.10 max |
| Nickel (Ni) | 0.10 max |
| Бусад (Тус бүр) | 0.05 max |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.20 max |
| Хөнгөн цагаан (Al) | Тэнцвэр |
Механик шинж чанарууд
Sheet 0.4mm to 6mm
| Механик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Суналтын бат бэх | 440 Min MPa |
| Баталгаажуулах стресс | 390 Min MPa |
| Бринеллийн хатуулаг | 133 HB |
Plate 6mm to 12.5mm
| Механик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Баталгаажуулах стресс | 395 Min MPa |
| Суналтын бат бэх | 450 Min MPa |
| Elongation A50 mm | 7 Min % |
| Бринеллийн хатуулаг | 135 HB |
Plate 12.5mm to 40mm
| Механик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Баталгаажуулах стресс | 400 Min MPa |
| Суналтын бат бэх | 460 Min MPa |
| Бринеллийн хатуулаг | 138 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Plate 40mm to 60mm
| Механик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Баталгаажуулах стресс | 390 Min MPa |
| Суналтын бат бэх | 450 Min MPa |
| Бринеллийн хатуулаг | 135 HB |
| Elongation A | 5 Min % |
Plate 60mm to 80mm
| Механик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Баталгаажуулах стресс | 380 Min MPa |
| Суналтын бат бэх | 435 Min MPa |
| Бринеллийн хатуулаг | 131 HB |
| Elongation A | 4 Min % |
Ерөнхий физик шинж чанарууд
| Физик шинж чанар | Үнэ цэнэ |
| Шигшүүр | 2.82 g/cm³ |
| Уян хатуугийн модуль | 71 GPa |
| Цахилгаан эсэргүүцэл | 0.045 x 10-6Ω .m |
| Дулааны дамжуулалт | 138 W/m.K |
| Дулааны өргөлт | 23 x 10-6/K |
| Хайлах цэг | 535 °C |
Хэрэглээ
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- Weapons manufacture
- Structural applications
Онцлог шинжүүд
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
Нэмэлт мэдээлэл
Гандах чадвар
| Процесс | Үнэлгээ |
| Brazing & Soldering | Not Recommended |
| Oxygen | Not Recommended |
| Inert Gas | Not Recommended |
| Resistance, Spot, Beam | Excellent |
Surface Treatment
| Процесс | Үнэлгээ |
| Protective Anodising | Fair |
| Bright Anodising | Unsuitable |
| Hard Anodising | Сайн |
| Colour Anodising | Fair (Dark colour only) |
| Plating | Маш сайн |
Зэврэлт тэсвэр
- Resistance to atmospheric attack: Poor, especially when exposed to water or salt environments.
- To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with Lanolin based protective oil.