Алюминий, коммерческий сплав
5454 H22 and H32 Sheet & Plate
Medium-high strength aluminium alloy with exceptional corrosion resistance.
Aluminium alloy 5454 has very good corrosion resistance, in particular to seawater and general environmental conditions. Alloy 5454 is widely used in the manufacture of chemical storage tanks, automotive wheels and in particular those applications that may be subject to temperatures in excess of 65ºC.
СКАЧАТЬ PDF
Диапазон
ПОЖАЛУЙСТА, ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ
Если вы не видите то, что ищете, пожалуйста, свяжитесь с вашим Местный сервисный центр с вашими конкретными требованиями.
5454 H22 and H32 Aluminium Related Specifications
| Система / Стандарт | Страна / регион | Звание / Должность |
| АА | США | 5454-H22 / 5454-H32 |
| ООН | Международный | A95454 (5454-H22 / 5454-H32) |
| EN / DIN | Европа | EN AW-5454-H22 / EN AW-5454-H32 |
| RU Имя | Европа | AlMg3Mn-H22 / AlMg3Mn-H32 |
| БС | Великобритания | 5454-H22 / 5454-H32 (equivalent use) |
Свойства
Химический состав
Alloy 5454
| Химический элемент | % Настоящее |
| Марганец (Mn) | 0.50 - 1.00 |
| Железо (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Магний (Mg) | 2.40 - 3.00 |
| Кремний (Si) | 0.00 - 0.25 |
| Хром (Cr) | 0.05 - 0.20 |
| Титан (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Цинк (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Медь (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Другое (Каждый) | 0.00 - 0.05 |
| Прочие (Итого) | 0.00 - 0.15 |
| Алюминий (Al) | Баланс |
Механические свойства
Sheet 0.2mm to 6.0mm thick
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 180 Min MPa |
| Предел прочности | 250 - 305 MPa |
| Твердость по Бринеллю | 74 HB |
Общие физические свойства
| Физическое свойство | Значение |
| Плотность | 2.69 g/cm³ |
| Температура плавления | 645 °C |
| Тепловое расширение | 23.6 x 10-6/K |
| Модуль упругости | 70.5 GPa |
| Теплопроводность | 135 W/m.K |
| Электросопротивление | 34 % IACS |
Приложения
- Road transport bodybuilding
- Chemical and process plant
- Pressure vessels, containers, boilers
- Cryogenics
- Marine & offshore
- Pylons, poles & masts
Характеристики
- Medium to high strength
- Strengthened by cold working
- Similar to alloy 5754 with good strength in the temperature range 65 to 170 degrees centigrade.
- High fatigue strength
- It is not suitable for complex or fine extrusions
- Good formability in softer tempers
- Good weldability
Дополнительная информация
Изготовление
Formability of alloy 5454 is good in the softer tempers and it can be extruded.
Свариваемость
Alloy 5454 has good weldability by some methods but soldering and brazing are not recommended.