Алюминий, коммерческий сплав
6026 T9 Bar
Tin free aluminium alloy machining bar recently developed to meet European Environmental Protection Directives.
Aluminium alloy 6026 is a recently developed alloy meeting the following European Environmental Protection Directives:
- 2000/53/CE-ELV – For the automotive sector
- 2002/95/CE-RoHS – For the electrical and electronics sector
Alloy 6026 does not contain Tin (Sn) which can cause weakness and cracking of machined parts when subjected to stress and high temperature. Alloy 6026 is a good alternative to alloys 6061 and 6082. Extruded bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030.
СКАЧАТЬ PDF
Диапазон
ПОЖАЛУЙСТА, ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ
Если вы не видите то, что ищете, пожалуйста, свяжитесь с вашим Местный сервисный центр с вашими конкретными требованиями.
6026 T9 Aluminium Related Specifications
| Система / Стандарт | Страна / регион | Звание / Должность |
| АА | USA / International | 6026-T9 |
| ООН | Международный | A96026 (6026-T9) |
| EN / DIN | Европа | EN AW-6026-T9 |
| RU Имя | Европа | AlMgSiBi-T9 |
Свойства
Химический состав
6026 Т9
| Химический элемент | % Настоящее |
| Марганец (Mn) | 0.20 - 1.00 |
| Железо (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Магний (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Кремний (Si) | 0.60 - 1.40 |
| Медь (Cu) | 0.20 - 0.50 |
| Lead (Pb) | 0.00 - 0.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.50 - 1.50 |
| Цинк (Zn) | 0.00 - 0.30 |
| Tin (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| Хром (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Титан (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Другое (Каждый) | 0.00 - 0.05 |
| Прочие (Итого) | 0.00 - 0.15 |
| Алюминий (Al) | Баланс |
Механические свойства
Extruded and Drawn Bar
6026 Т9
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 330 Min MPa |
| Предел прочности | 360 Min MPa |
| Удлинение A50 мм | 4 Min % |
| Твердость по Бринеллю | 95 Min HB |
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 330 Min MPa |
| Предел прочности | 360 Min MPa |
| Удлинение A50 мм | 4 % |
| Твердость по Бринеллю | 95 Min HB |
Общие физические свойства
| Физическое свойство | Значение |
| Плотность | 2.72 g/cm³ |
| Тепловое расширение | 23.4 x 10^-6 /K |
| Модуль упругости | 69 GPa |
| Теплопроводность | 172 W/m.K |
| Электросопротивление | 0.039 x 10^-6 Ω .m |
Приложения
- Machined parts especially on high speed automatic lathes
- Hard anodising
- Hot forging
- Automotive components such as brake systems
- Electrical & electronic parts
Характеристики
- Excellent corrosion resistance
- Suitable for anodising to provide both decorative and hard anodised finishes
- Good alternative to alloys 6061 and 6082
- Extruded Bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030
- Good weldability
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres
Дополнительная информация
Обрабатываемость
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres.
Свариваемость
- Weldability of alloy 6026 is good.