Алюминий, коммерческий сплав
Aluminium 6082 T6 Bar & Extrusions
Конструкционный алюминиевый сплав с самой высокой прочностью в серии 6000.
Aluminium alloy 6082 is a medium strength alloy with excellent corrosion resistance. It has the highest strength of the 6000 series alloys and is known as a structural alloy.
In plate form, 6082 is the alloy most commonly used for machining. As a relatively new alloy, the higher strength of 6082 has seen it replace 6061 in many applications. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy.
It is difficult to produce thin walled, complicated extrusion shapes in alloy 6082. The extruded surface finish is not as smooth as other similar strength alloys in the 6000 series.In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
СКАЧАТЬ PDF
Диапазон
Round bar is supplied in the T6511 temper.
| Форма продукта | Диапазон размеров | Диапазон размеров |
| From | To | |
| Round Bar (Imperial) | 3⁄16" | 16" |
| Round Bar (Metric) | 6.0mm | 50.0mm |
| Flat Bar | 3⁄8" x 1⁄8" | 6" x 1" |
| Square Bar | 1⁄4" | 4" |
| Square Box Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 16swg | 4" x 4" x 1⁄4 |
| Rectangular Box Section | 1" x 1⁄2" x 16swg | 6" x 3" x 3⁄8" |
| Трубка | 3⁄8" OD x 16swg | 6 1⁄2" OD x 1⁄4" |
| Channel | 3⁄8" x 3⁄8 2 x 1⁄16" | 10" x 3" x 3⁄8" x 1⁄2" |
| Tee Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 1⁄16" | 3" x 3" x 3⁄8" |
| Equal Angle | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 6" x 6" x 1⁄2" |
| Unequal Angle | 3⁄4" x 1⁄4" x 1⁄16" | 6" x 3" x 3⁄8" |
ПОЖАЛУЙСТА, ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ
Если вы не видите то, что ищете, пожалуйста, свяжитесь с вашим Местный сервисный центр с вашими конкретными требованиями.
6082 T6 Aluminium Related Specifications
| Система / Стандарт | Страна / регион | Звание / Должность |
| АА | США | 6082-T6 |
| ООН | Международный | A96082 (6082-T6) |
| EN / DIN | Европа | EN AW-6082-T6 / 3.2315 |
| RU Имя | Европа | AlSi1MgMn-T6 |
| Великобритания | Китай | 6082-T6 |
| БС | Великобритания | 6082-T6 (HE30-T6, equivalent) |
Свойства
Химический состав
Alloy 6082
| Химический элемент | % Настоящее |
| Марганец (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Железо (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Магний (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Кремний (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Медь (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Цинк (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Титан (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Хром (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Другое (Каждый) | 0.00 - 0.05 |
| Прочие (Итого) | 0.00 - 0.15 |
| Алюминий (Al) | Баланс |
Механические свойства
Open & Hollow Profile 5mm to 25mm Wall Thickness
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 260 Min MPa |
| Предел прочности | 310 Min MPa |
| Удлинение A50 мм | 8 Min % |
| Твердость по Бринеллю | 95 HB |
| Удлинение А | 10 Min % |
Open & Hollow Profile Up To 5mm Wall Thickness
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 250 Min MPa |
| Предел прочности | 290 Min MPa |
| Удлинение A50 мм | 6 Min % |
| Твердость по Бринеллю | 95 HB |
| Удлинение А | 8 Min % |
Tube 5mm to 25mm Wall Thickness
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 260 Min MPa |
| Предел прочности | 310 Min MPa |
| Удлинение A50 мм | 8 Min % |
| Твердость по Бринеллю | 95 HB |
| Удлинение А | 10 Min % |
Tube Up to 5mm Wall Thickness
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 250 Min MPa |
| Предел прочности | 290 Min MPa |
| Удлинение A50 мм | 6 Min % |
| Твердость по Бринеллю | 95 HB |
| Удлинение А | 8 Min % |
Bar 200mm to 250mm Dia. & A/F
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 200 Min MPa |
| Предел прочности | 270 Min MPa |
| Твердость по Бринеллю | 95 HB |
| Удлинение А | 6 Min % |
Bar 150mm to 200mm Dia. & A/F
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 240 Min MPa |
| Предел прочности | 280 Min MPa |
| Твердость по Бринеллю | 95 HB |
| Удлинение А | 6 Min % |
Rod & Bar 20mm to 150mm Dia. & A/F
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 260 Min MPa |
| Предел прочности | 310 Min MPa |
| Твердость по Бринеллю | 95 HB |
| Удлинение А | 8 Min % |
Rod & Bar Up to 20mm Dia. & A/F
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 250 Min MPa |
| Предел прочности | 295 Min MPa |
| Удлинение A50 мм | 6 Min % |
| Твердость по Бринеллю | 95 HB |
| Удлинение А | 8 Min % |
Общие физические свойства
| Физическое свойство | Значение |
| Плотность | 2,70 г/см³ |
| Температура плавления | 555 °C |
| Тепловое расширение | 24 x 10-6/K |
| Модуль упругости | 70 GPa |
| Теплопроводность | 180 W/m.K |
| Электросопротивление | 0.038 x 10-6 Ω .m |
Приложения
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Характеристики
- Excellent corrosion resistance
- Средняя крепость
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
Дополнительная информация
Свариваемость
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Процесс | Рейтинг |
| Свариваемость - Газ | Хорошо |
| Свариваемость - Дуговая | Хорошо |
| Свариваемость — Сопротивление | Хорошо |
| Бразилиабильность | Хорошо |
| Паяемость | Хорошо |
Изготовление
| Процесс | Рейтинг |
| Работоспособность - Холод | Хорошо |
| Обрабатываемость | Хорошо |