Алюминий, коммерческий сплав
2014A T6511 Bar & Extrusion
A high strength aluminium alloy which retains its strength after heat treatment.
A high strength 4 to 5% copper alloy produced in extruded bar and profile form, in the fully heat-treated condition (solution heat-treated & artificially aged).
Normally stocked in the T6511 condition (stress relieved by controlled stretching) Except for sizes under 10mm diameter and over 203.2mm diameter. (T6 only). Over 203.mm diameter is manufactured to chemical composition only.
СКАЧАТЬ PDF
Диапазон
| Форма продукта | Имперские размеры | Метрические размеры |
| Круглый пруток | 3⁄16"- 16" | 6mm - 50mm |
ПОЖАЛУЙСТА, ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ
Если вы не видите то, что ищете, пожалуйста, свяжитесь с вашим Местный сервисный центр с вашими конкретными требованиями.
2014A T6511 Aluminium Related Specifications
| Система / Стандарт | Страна / регион | Звание / Должность |
| АА | США | 2014A-T6511 |
| ООН | Международный | A92014 (2014A-T6511) |
| EN / DIN | Европа | EN AW-2014A / WNr 3.1255-T6511 |
| RU Имя | Европа | AlCu4SiMg(A)-T6511 |
| ASTM B221 | США | 2014A-T6511 extruded bars / rods / shapes |
| Великобритания | Китай | 2A14-T6511 |
| ДЖИС | Япония | A2014-T6511 |
| BS (Aerospace) | Великобритания | L168 (2014A-T6511 bars & sections) |
| АФНОР | Франция | A-U4SG-T6511 |
Свойства
Химический состав
Alloy 2014
| Химический элемент | % Настоящее |
| Кремний (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Железо (Fe) | 0.50 max |
| Медь (Cu) | 3.90 - 5.00 |
| Цинк (Zn) | 0.25 max |
| Марганец (Mn) | 0.40 - 1.20 |
| Магний (Mg) | 0.20 - 0.80 |
| Титан (Ti) | 0.15 max |
| Прочие (Итого) | 0.15 max |
| Хром (Cr) | 0.10 max |
| Никель (Ni) | 0.10 max |
| Другое (Каждый) | 0.05 max |
| Titanium + Zirconium (Ti+Zr) | 0.20 max |
| Алюминий (Al) | Баланс |
Механические свойства
Profile 25mm to 75mm Wall Thickness
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 415 Min MPa |
| Предел прочности | 460 Min MPa |
| Твердость по Бринеллю | 140 HB |
| Удлинение А | 7 Min % |
Profile Up to 25mm Wall Thickness
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 370 Min MPa |
| Предел прочности | 415 Min MPa |
| Удлинение A50 мм | 5 Min % |
| Твердость по Бринеллю | 140 HB |
| Удлинение А | 7 Min % |
Tube 10mm to 40mm Wall Thickness
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 400 Min MPa |
| Предел прочности | 450 Min MPa |
| Удлинение A50 мм | 4 Min % |
| Твердость по Бринеллю | 140 HB |
| Удлинение А | 6 Min % |
Tube Up to 10mm Wall Thickness
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 370 Min MPa |
| Предел прочности | 415 Min MPa |
| Твердость по Бринеллю | 140 HB |
| Удлинение А | 7 Min % |
| Удлинение A50 мм | 5 Min % |
Bar 150mm to 200mm Dia. & A/F
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 350 Min MPa |
| Предел прочности | 430 Min MPa |
| Твердость по Бринеллю | 140 HB |
| Удлинение А | 6 Min % |
Bar 75mm to 150mm Dia. & A/F
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 420 Min MPa |
| Предел прочности | 465 Min MPa |
| Твердость по Бринеллю | 140 HB |
| Удлинение А | 7 Min % |
Bar 25mm to 75mm Dia. & A/F
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 415 Min MPa |
| Предел прочности | 460 Min MPa |
| Твердость по Бринеллю | 140 HB |
| Удлинение А | 7 Min % |
Rod & Bar Up to 25mm Dia. & A/F
| Механические свойства | Значение |
| Предел прочности | 415 Min MPa |
| Предел текучести | 370 Min MPa |
| Твердость по Бринеллю | 140 HB |
| Удлинение A50 мм | 5 Min % |
| Удлинение А | 6 Min % |
Общие физические свойства
| Физическое свойство | Значение |
| Плотность | 2.82 g/cm³ |
| Модуль упругости | 71 GPa |
| Электросопротивление | 0.045 x 10-6 Ω .m |
| Теплопроводность | 138 W/m.K |
| Тепловое расширение | 23 x 10-6/K |
| Температура плавления | 535 °C |
Приложения
- High strength aerospace components
- Military vehicles
- Bridges
- Weapons manufacture
- Structural applications
Характеристики
- Machinability of aluminium alloy 2014A is very good.
- Resistance to atmospheric attack is poor especially when exposed to water or salt environments. To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with lanolin based protective oil.
- Good hard anodising capability
- Good strength levels after heat treatment
Дополнительная информация
Свариваемость
| Процесс | Рейтинг |
| Brazing & Soldering | Not Recommended |
| Oxygen | Not Recommended |
| Inert Gas | Not Recommended |
| Resistance, Spot, Beam | Отлично |
Surface Treatment
| Процесс | Рейтинг |
| Protective Anodising | Fair |
| Bright Anodising | Unsuitable |
| Hard Anodising | Хорошо |
| Colour Anodising | Fair (Dark colours only) |
| Plating | Very Good |
Устойчивость к коррозии
- Resistance to atmospheric attack: Poor, especially when exposed to water or salt environments.
- To protect against atmospheric corrosion in storage, lightly coat with Lanolin based protective oil.