Алюминий, коммерческий сплав
4015 H14 Sheet
High quality general purpose aluminium alloy.
Aluminium alloy 4015 is a high quality general purpose alloy. It is a close relation to 3103 AlMn alloy, but with a higher silicon content.
This alloy can be welded, anodized* or painted. (*It should be noted that the anodized finish of alloy 4015 will be much darker and less reflective that on alloys 1050 or 3103 so this is not recommended for decorative applications).
Many users now prefer to use alloy 4015 having switched from other alloys such as 1050 and 3103.
Please note that the mechanical properties quoted are for H14 temper.
СКАЧАТЬ PDF
Диапазон
ПОЖАЛУЙСТА, ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ
Если вы не видите то, что ищете, пожалуйста, свяжитесь с вашим Местный сервисный центр с вашими конкретными требованиями.
4015 H14 Aluminium Related Specifications
| Система / Стандарт | Страна / регион | Звание / Должность |
| АА | США | 4015-H14 |
| ООН | Международный | A94015 (4015-H14) |
| EN / DIN | Европа | EN AW-4015-H14 |
| RU Имя | Европа | AlSi2Mn-H14 |
Свойства
Химический состав
Alloy 4015
| Химический элемент | % Настоящее |
| Железо (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Медь (Cu) | 0.00 - 0.20 |
| Магний (Mg) | 0.10 - 0.50 |
| Кремний (Si) | 1.40 - 2.20 |
| Цинк (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Марганец (Mn) | 0.60 - 1.20 |
| Другое (Каждый) | 0.00 - 0.05 |
| Прочие (Итого) | 0.00 - 0.15 |
| Алюминий (Al) | Баланс |
Механические свойства
Sheet 0.2mm to 3.00mm
| Механические свойства | Значение |
| Предел прочности | 150 - 200 MPa |
| Предел текучести | 120 Min MPa |
| Твердость по Бринеллю | 50 HB |
Общие физические свойства
| Физическое свойство | Значение |
| Плотность | 2.72 g/cm³ |
| Температура плавления | 600 °C |
| Тепловое расширение | 24 x 10-6/K |
| Модуль упругости | 70 GPa |
| Теплопроводность | 150-200 W/m.K |
| Электросопротивление | 0.023-0.029 x 10-6 Ω .m |
Приложения
- Industry application include:
- Building
- Food
- Transport
- Packaging
Характеристики
- Хорошая пластичность
- Good mechanical strength
- Similar corrosion resistance to the 3000 series alloys
- Suitable for most applications in mill finish or painted
- Not recommended for use in aggressive environments
Дополнительная информация
Изготовление
Corresponds to alloy 3103 in same temper but may not be a direct equivalent.
r/t performance dependent upon thickness – approx figures for H12 r/t min bend radius for 180 degree bend are shown below:
Thickness
0.5-0.8mm: r/t 0.0
0.8-1.5mm: r/t 1.0
1.5-3.0mm: r/t 2.0
| Процесс | Рейтинг |
| Workability Cold | Very Good |
| Обрабатываемость | Acceptable |
| Свариваемость - Газ | Very Good |
| Свариваемость - Дуговая | Very Good |
| Свариваемость — Сопротивление | Хорошо |
| Бразилиабильность | Very Good |
| Паяемость | Very good |
Свариваемость
Suitable for MIG and TIG welding using normal aluminium welding conditions. Recommended welding wire is 4043 (Al Si5).