Алюминий, коммерческий сплав
6005A T6 Bar & Extrusion
A medium strength, heat treatable alloy with excellent corrosion resistance.
Aluminium alloy 6005A is a medium strength, heat treatable alloy with excellent corrosion resistance. It is often used in transport and structural engineering applications.
Alloy 6005 has properties between those of alloys 6061 and 6082 and can sometimes be used interchangeably with these alloys, but 6005 has better extrusion characteristics and a better mill surface finish. It is difficult to produce thin-wall or complicated extrusions in 6005, but it is still more extrudable than 6082.
СКАЧАТЬ PDF
Диапазон
ПОЖАЛУЙСТА, ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ
Если вы не видите то, что ищете, пожалуйста, свяжитесь с вашим Местный сервисный центр с вашими конкретными требованиями.
6005A T6 Aluminium Related Specifications
| Система / Стандарт | Страна / регион | Звание / Должность |
| АА | США | 6005A-T6 |
| EN / DIN | Европа | EN AW-6005A-T6 |
| RU Имя | Европа | AlSiMg(A)-T6 |
| Великобритания | Китай | 6005A-T6 |
| БС | Великобритания | 6005A-T6 (extrusions) |
Свойства
Химический состав
Alloy 6005
| Химический элемент | % Настоящее |
| Марганец (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| Железо (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| Магний (Mg) | 0.40 - 0.70 |
| Кремний (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Цинк (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Титан (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Хром (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Медь (Cu) | 0.00 - 0.30 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.12 - 0.50 |
| Другое (Каждый) | 0.00 - 0.05 |
| Прочие (Итого) | 0.00 - 0.15 |
| Алюминий (Al) | Баланс |
Механические свойства
Hollow Profile 5mm to 15mm Wall Thickness
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 200 Min MPa |
| Предел прочности | 250 Min MPa |
| Удлинение A50 мм | 6 Min % |
| Твердость по Бринеллю | 85 HB |
| Удлинение А | 8 Min % |
Hollow Profile Up to 5mm Wall Thickness
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 215 Min MPa |
| Предел прочности | 255 Min MPa |
| Удлинение A50 мм | 6 Min % |
| Твердость по Бринеллю | 85 HB |
| Удлинение А | 8 Min % |
Open Profile 10mm to 25mm Wall Thickness
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 200 Min MPa |
| Предел прочности | 250 Min MPa |
| Удлинение A50 мм | 6 Min % |
| Твердость по Бринеллю | 85 HB |
| Удлинение А | 8 Min % |
Open Profile 5mm to 10mm Wall Thickness
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 215 Min MPa |
| Предел прочности | 260 Min MPa |
| Удлинение A50 мм | 6 Min % |
| Твердость по Бринеллю | 85 HB |
| Удлинение А | 8 Min % |
Open Profile Up to 5mm Wall Thickness
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 225 Min MPa |
| Предел прочности | 270 Min MPa |
| Удлинение A50 мм | 6 Min % |
| Твердость по Бринеллю | 90 HB |
| Удлинение А | 8 Min % |
Tube 5mm to 10mm Wall Thickness
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 215 Min MPa |
| Предел прочности | 260 Min MPa |
| Удлинение A50 мм | 6 Min % |
| Твердость по Бринеллю | 85 HB |
| Удлинение А | 8 Min % |
Tube Up To 5mm Wall Thickness
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 225 Min MPa |
| Предел прочности | 270 Min MPa |
| Удлинение A50 мм | 6 Min % |
| Твердость по Бринеллю | 90 HB |
| Удлинение А | 8 Min % |
Bar 50mm to 100mm Dia. & A/F
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 215 Min MPa |
| Предел прочности | 260 Min MPa |
| Твердость по Бринеллю | 85 HB |
| Удлинение А | 8 Min % |
Rod & Bar 25mm to 50mm Dia. & A/F
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 225 Min MPa |
| Предел прочности | 270 Min MPa |
| Твердость по Бринеллю | 90 HB |
| Удлинение А | 8 Min % |
Rod & Bar up to 25mm Dia. & A/F
| Механические свойства | Значение |
| Предел текучести | 225 Min MPa |
| Предел прочности | 270 Min MPa |
| Удлинение A50 мм | 8 % |
| Shear Strength | 205 MPa |
| Твердость по Бринеллю | 90 HB |
| Удлинение А | 10 Min % |
Общие физические свойства
| Физическое свойство | Значение |
| Плотность | 2,70 г/см³ |
| Температура плавления | 605 °C |
| Тепловое расширение | 24 x 10-6/K |
| Модуль упругости | 70 GPa |
| Теплопроводность | 188 W/m.K |
| Электросопротивление | 0.034 x 10-6Ω .m |
Приложения
- Tubing for furniture
- Railway and bus profile structures
- Pylons, platforms and pipelines
- Portable ladders
- Sections where greater strength is needed than given by 6060 and 6063
Характеристики
- Excellent weldability
- Very good bending properties
- Excellent corrosion resistance
- Suitable for anodising
Дополнительная информация
Изготовление
- Workability-Cold: Fair
- Machinability: Fair
Свариваемость
- The weldability of 6005A is excellent. 4043 welding wire is recommended unless joining to one of the 7XXX series. In this case 5356 wire is the suggested alternative.
- Weldability – Gas: Excellent
- Weldability – Arc: Excellent
- Weldability – Resistance: Excellent
- Brazability: Excellent