Aluminium, Alliage commercial
Aluminium 6082 T6 Bar & Extrusions
Alliage d'aluminium structurel présentant la résistance la plus élevée de la série 6000.
Aluminium alloy 6082 is a medium strength alloy with excellent corrosion resistance. It has the highest strength of the 6000 series alloys and is known as a structural alloy.
In plate form, 6082 is the alloy most commonly used for machining. As a relatively new alloy, the higher strength of 6082 has seen it replace 6061 in many applications. The addition of a large amount of manganese controls the grain structure which in turn results in a stronger alloy.
It is difficult to produce thin walled, complicated extrusion shapes in alloy 6082. The extruded surface finish is not as smooth as other similar strength alloys in the 6000 series.In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
Round bar is supplied in the T6511 temper.
| Product Form | Size Range | Size Range |
| From | To | |
| Round Bar (Imperial) | 3⁄16" | 16" |
| Round Bar (Metric) | 6.0mm | 50.0mm |
| Flat Bar | 3⁄8" x 1⁄8" | 6" x 1" |
| Square Bar | 1⁄4" | 4" |
| Square Box Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 16swg | 4" x 4" x 1⁄4 |
| Rectangular Box Section | 1" x 1⁄2" x 16swg | 6" x 3" x 3⁄8" |
| Tube | 3⁄8" OD x 16swg | 6 1⁄2" OD x 1⁄4" |
| Channel | 3⁄8" x 3⁄8 2 x 1⁄16" | 10" x 3" x 3⁄8" x 1⁄2" |
| Tee Section | 1⁄2" x 1⁄2" x 1⁄16" | 3" x 3" x 3⁄8" |
| Equal Angle | 3⁄8" x 3⁄8" x 1⁄16" | 6" x 6" x 1⁄2" |
| Unequal Angle | 3⁄4" x 1⁄4" x 1⁄16" | 6" x 3" x 3⁄8" |
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
6082 T6 Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Désignation |
| AA | ÉTATS-UNIS | 6082-T6 |
| Nations Unies | International | A96082 (6082-T6) |
| FR / DIN | Europe | EN AW-6082-T6 / 3.2315 |
| Nom EN | Europe | AlSi1MgMn-T6 |
| RU | Chine | 6082-T6 |
| BS | Royaume-Uni | 6082-T6 (HE30-T6, equivalent) |
Propriétés
Composition chimique
Alloy 6082
| Élément chimique | % Présent |
| Manganèse (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Fer (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Magnésium (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silicium (Si) | 0.70 - 1.30 |
| Cuivre (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titane (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Chrome (Cr) | 0.00 - 0.25 |
| Autre (Chacun) | 0.00 - 0.05 |
| Autres (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés mécaniques
Open & Hollow Profile 5mm to 25mm Wall Thickness
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 260 MPa |
| La résistance à la traction | 310 Min MPa |
| Allongement A50 mm | 8 min % |
| Dureté Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Open & Hollow Profile Up To 5mm Wall Thickness
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 250 Min MPa |
| La résistance à la traction | 290 Min MPa |
| Allongement A50 mm | 6 Min % |
| Dureté Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 8 min % |
Tube 5mm to 25mm Wall Thickness
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 260 MPa |
| La résistance à la traction | 310 Min MPa |
| Allongement A50 mm | 8 min % |
| Dureté Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Tube Up to 5mm Wall Thickness
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 250 Min MPa |
| La résistance à la traction | 290 Min MPa |
| Allongement A50 mm | 6 Min % |
| Dureté Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 8 min % |
Bar 200mm to 250mm Dia. & A/F
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 200 Min MPa |
| La résistance à la traction | 270 Min MPa |
| Dureté Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Bar 150mm to 200mm Dia. & A/F
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 240 MPa |
| La résistance à la traction | 280 Min MPa |
| Dureté Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 6 Min % |
Rod & Bar 20mm to 150mm Dia. & A/F
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 260 MPa |
| La résistance à la traction | 310 Min MPa |
| Dureté Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 8 min % |
Rod & Bar Up to 20mm Dia. & A/F
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 250 Min MPa |
| La résistance à la traction | 295 Min MPa |
| Allongement A50 mm | 6 Min % |
| Dureté Brinell | 95 HB |
| Elongation A | 8 min % |
Propriétés physiques générales
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 2,70 g/cm³ |
| Point de fusion | 555 °C |
| Dilatation thermique | 24 x 10-6/K |
| Module d'élasticité | 70 GPa |
| Conductivité thermique | 180 W/m.K |
| Résistivité électrique | 0.038 x 10-6 Ω .m |
Applications
- Highly stressed applications
- Trusses
- Bridges
- Cranes
- Transport applications
- Ore skips
- Beer barrels
- Milk churns
Caractéristiques
- Excellent corrosion resistance
- Medium strength
- Good machinability. In the T6 and T651 temper, alloy 6082 machines well and produces tight coils of swarf when chip breakers are used.
- Good weldability
Informations supplémentaires
Soudabilité
- 6082 has very good weldability but strength is lowered in the weld zone. When welded to itself, alloy 4043 wire is recommended. If welding 6082 to 7005, then the wire used should be alloy 5356.
| Traitement | Evaluation |
| Soudabilité - Gaz | Bien |
| Soudabilité – Arc | Bien |
| Soudabilité - Résistance | Bien |
| Brazabilité | Bien |
| Soudabilité | Bien |
Fabrication
| Traitement | Evaluation |
| Travail - Froid | Bien |
| Usinabilité | Bien |