Aluminium, Alliage commercial
6106 T6 Extrusion
A heat treatable alloy with additions of copper, lead, silicon, magnesium and bismuth.
Aluminium alloy 6262 is a heat treatable alloy with very good corrosion resistance and strength. PLEASE NOTE: Due to European Environmental Protection Directives:
- 2000/53/CE-ELV – For the automotive sector
- 2002/95/CE-RoHS – For the electrical and electronics sector
This alloy has been replaced by Alloy 6026 which has a lower lead content.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
6262 T6 Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Désignation |
| AA | ÉTATS-UNIS | 6262-T6 |
| Nations Unies | International | A96262 (6262-T6) |
| FR / DIN | Europe | EN AW-6262-T6 |
| Nom EN | Europe | AlMgSiPb (free-machining) – T6 |
| RU | Chine | 6262-T6 |
| BS | Royaume-Uni | 6262-T6 (extruded free-machining bar) |
Propriétés
Composition chimique
Alloy 6262
| Élément chimique | % Présent |
| Manganèse (Mn) | 0.00 - 0.15 |
| Fer (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Magnésium (Mg) | 0.80 - 1.20 |
| Silicium (Si) | 0.40 - 0.80 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Titane (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Chrome (Cr) | 0.04 - 0.14 |
| Cuivre (Cu) | 0.15 - 1.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.40 - 0.70 |
| Lead (Pb) | 0.40 - 0.70 |
| Autre (Chacun) | 0.00 - 0.05 |
| Autres (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés mécaniques
Rod & Bar Up to 200mm Dia. & A/F
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 240 MPa |
| La résistance à la traction | 260 MPa |
| Allongement A50 mm | 8 min % |
| Dureté Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 240 MPa |
| La résistance à la traction | 260 MPa |
| Allongement A50 mm | 8 min % |
| Dureté Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Profiles Up to 25mm Wall Thickness
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 240 MPa |
| La résistance à la traction | 260 MPa |
| Allongement A50 mm | 8 min % |
| Dureté Brinell | 75 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Propriétés physiques générales
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 2.71 g/cm³ |
| Point de fusion | 582 °C |
| Dilatation thermique | 23,4 x 10-6/K |
| Module d'élasticité | 68.3 GPa |
| Conductivité thermique | 172 W/m.K |
| Résistivité électrique | 0.039 x 10-6 Ω .m |
Applications
- Screw machine products
- Camera parts
- Nuts
- Couplings
- Marine fittings
- Decorative hardware and appliance fittings
- Hinge pins
- Oil line fittings
- Valves and valve parts
Caractéristiques
- Très bonne résistance à la corrosion
- Very good strength
- Excellent machinability and surface finish due to additions of bismuth
- High-speed steel or carbide tooling can be used to obtain smooth finishes. Heavy cutting requires oil lubricant but light cutting can be done dry
- Alloy 6262 can be used in place of 2011 when higher corrosion resistance and better anodising response is required
Informations supplémentaires
Soudabilité
Alloy 6262 is readily weldable by all commercial methods and can also be brazed.
| Traitement | Evaluation |
| Soudabilité - Gaz | Excellent |
| Soudabilité – Arc | Excellent |
| Soudabilité - Résistance | Excellent |
| Brazabilité | Excellent |
Fabrication
| Traitement | Evaluation |
| Travail - Froid | Poor |
| Usinabilité | Excellent |