Aluminium, Alliage commercial
5052 H32 Sheet & Plate
Medium to high strength, non heat treatable aluminium alloy.
Aluminium alloy 5052 in H32 temper is a medium to high strength alloy with a strength slightly higher than 5251 and a medium to high fatigue strength.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 3.0mm |
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
5052 H32 Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Désignation |
| AA | ÉTATS-UNIS | 5052-H32 |
| Nations Unies | International | A95052 (5052-H32) |
| FR / DIN | Europe | EN AW-5052-H32 / 3.3523 |
| Nom EN | Europe | AlMg2,5-H32 |
| RU | Chine | 5052-H32 |
| ISJ | Japon | A5052-H32 |
| DIN | Germany | 3.3523 (AlMg2,5-H32) |
| BS | Royaume-Uni | 5052-H32 (equivalent grade) |
| AFNOR | France | A-G2,5C-H32 |
Propriétés
Composition chimique
Alloy 5052
| Élément chimique | % Présent |
| Manganèse (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| Fer (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Cuivre (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Magnésium (Mg) | 2.20 - 2.80 |
| Silicium (Si) | 0.00 - 0.25 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.10 |
| Chrome (Cr) | 0.15 - 0.35 |
| Autres (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Autre (Chacun) | 0.00 - 0.05 |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés mécaniques
Sheet and Treadplate 0.2mm to 6.00mm
| Propriété mécanique | Valeur |
| La résistance à la traction | 210 - 260 MPa |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 130 Min MPa |
| Dureté Brinell | 61 HB |
Propriétés physiques générales
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 2.68 g/cm³ |
| Point de fusion | 605 °C |
| Dilatation thermique | 23.7 x 10-6/K |
| Module d'élasticité | 70 GPa |
| Conductivité thermique | 138 W/m.K |
| Résistivité électrique | 0.0495 x 10-6 Ω .m |
Applications
- Treadplate
- Boilermaking
- Containers
- Nameplates
- Road Signs
- Architectural Panelling
- Welded Tubes
- Chemical Industry
- Irrigation
- Desalination units
- Pressure Vessels
- Rivets
Caractéristiques
- Very good corrosion resistance to seawater and marine and industrial atmosphere
- Very good weldability and good cold formability
- Decorative finish
- Hard wearing
- Non-slip
- Corrosion resistant
- Low maintenance
- Anti-Static
- Lightweight
Informations supplémentaires
Fabrication
| Traitement | Evaluation |
| Travail - Froid | Bien |
| Usinabilité | Acceptable |
Soudabilité
| Traitement | Evaluation |
| Soudabilité - Gaz | Bien |
| Soudabilité – Arc | Très bien |
| Soudabilité - Résistance | Très bien |
| Brazabilité | Acceptable |
| Soudabilité | Not Recommended |