Aluminium, Alliage commercial
5083 O H111 Sheet & Plate
L'alliage d'aluminium non traitable thermiquement le plus résistant.
Aluminium 5083 is known for exceptional performance in extreme environments. 5083 is highly resistant to attack by both seawater and industrial chemical environments.
Mechanical properties shown are for O & H111 temper.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
- Plate can be cut to customer requirements. Please contact your local Service Centre for further details.
- 4000 x 2000 & 6000 x 2000 plates are 3.2 certified to
- LRS
- DNV
- BV
- ABS
| Sheet Size | Sheet Thicknesses | Plate Thickness |
| 2000 x 1000 | 2.0mm - 3.0mm | |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 8.0mm | 4.0mm - 25.0mm |
| 3000 x 1500 | 2.0mm - 6.0mm | |
| 3020 x 1520 | 12.0mm - 15.0mm | |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 8.0mm | |
| 4000 x 2000 | 3.0mm - 25.0mm | |
| 6000 x 2000 | 3.0mm - 40.0mm |
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
5083 O H111 Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Désignation |
| AA | ÉTATS-UNIS | 5083-O / 5083-H111 |
| Nations Unies | International | A95083 (5083-O / 5083-H111) |
| FR / DIN | Europe | EN AW-5083-O / EN AW-5083-H111 / 3.3547 |
| Nom EN | Europe | AlMg4.5Mn0.7-O / AlMg4.5Mn0.7-H111 |
| RU | Chine | 5083-O / 5083-H111 |
| ISJ | Japon | A5083-O / A5083-H111 |
| DIN | Germany | 3.3547 (AlMg4.5Mn0.7-O / H111) |
| BS | Royaume-Uni | 5083-O / 5083-H111 (marine plate grade) |
| AFNOR | France | A-G4MC-O / A-G4MC-H111 |
Propriétés
Composition chimique
Alloy 5083
| Élément chimique | % Présent |
| Manganèse (Mn) | 0.40 - 1.00 |
| Magnésium (Mg) | 4.00 - 4.90 |
| Silicium (Si) | 0.40 max |
| Zinc (Zn) | 0.10 max |
| Chrome (Cr) | 0.05 - 0.25 |
| Titane (Ti) | 0.15 max |
| Others (Each) | 0.05 max |
| Autres (Total) | 0.15 max |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
| Fer (Fe) | 0.40 max |
| Cuivre (Cu) | 0.10 max |
Propriétés mécaniques
Sheet 0.2 - 6.3mm Thick
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 125 Min MPa |
| La résistance à la traction | 275 - 350 MPa |
| Dureté Brinell | 75 HB |
Plate 6.3mm to 80mm
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 115 Min MPa |
| La résistance à la traction | 270 - 345 MPa |
| Dureté Brinell | 75 HB |
Plate 80mm to 120mm
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 110 Min MPa |
| La résistance à la traction | 260 MPa |
| Dureté Brinell | 70 HB |
| Elongation A | 12 Min % |
Propriétés physiques générales
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 265 g/cm³ |
| Point de fusion | 570 °C |
| Dilatation thermique | 25 x 10-6/K |
| Module d'élasticité | 72 GPa |
| Conductivité thermique | 121 W/m.K |
| Résistivité électrique | 0.058 x 10-6 Ω .m |
Applications
- Shipbuilding
- Rail cars
- Vehicle bodies
- Tip truck bodies
- Mine skips and cages
- Pressure vessels
Caractéristiques
- Exceptional strength after welding
- Exceptional performance in extreme environments
- Not recommended for use in temperatures above 65oC
- Marine grade aluminium alloy
Informations supplémentaires
Fabrication
| Traitement | Evaluation |
| Travail - Froid | Average |
| Usinabilité | Poor |
Soudabilité
When welding 5083 to itself or another alloy from the same sub-group, the recommended filler metal is 5183. Other suitable fillers are 5356 and 5556.
| Traitement | Evaluation |
| Soudabilité - Gaz | Average |
| Soudabilité – Arc | Excellent |
| Soudabilité - Résistance | Excellent |
| Brazabilité | Poor |
| Soudabilité | Poor |