Aluminium, Alliage commercial
5251 Aluminium O Sheet & Plate
Good formability and higher mechanical properties.
Aluminium alloy 5251 has good formability and is ideal for general sheet metal work where higher mechanical properties are required.
Mechanical properties shown are for O condition.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
5251 O Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Désignation |
| AA | ÉTATS-UNIS | 5251-O |
| Nations Unies | International | A95251 (5251-O) |
| FR / DIN | Europe | EN AW-5251-O / 3.3525 |
| Nom EN | Europe | AlMg2Mn0.3-O |
| RU | Chine | 5251-O |
| BS | Royaume-Uni | 5251 (N4) O |
| AFNOR | France | A-G2M-O |
Propriétés
Composition chimique
Alloy 5251
| Élément chimique | % Présent |
| Manganèse (Mn) | 0.10 - 0.50 |
| Fer (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Cuivre (Cu) | 0.00 - 0.15 |
| Magnésium (Mg) | 1.70 - 2.40 |
| Silicium (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| Chrome (Cr) | 0.00 - 0.15 |
| Titane (Ti) | 0.00 - 0.15 |
| Autre (Chacun) | 0.00 - 0.05 |
| Autres (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés mécaniques
Sheet and Plate 0.2mm to 50.00mm
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 60 Min MPa |
| La résistance à la traction | 160 - 200 MPa |
| Dureté Brinell | 44 HB |
Propriétés physiques générales
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 2.69 g/cm³ |
| Point de fusion | 625 °C |
| Dilatation thermique | 25 x 10-6/K |
| Module d'élasticité | 70 GPa |
| Conductivité thermique | 134 W/m.K |
| Résistivité électrique | 0.044 x 10-6 Ω .m |
Applications
- Boats
- Panelling and pressings
- Marine structures
- Aircraft parts
- Vehicle panels
- Furniture tubing
- Silos
- Containers
Caractéristiques
- Work hardening rapidly
- Readily weldable
- High corrosion resistance particularly in marine environments
Informations supplémentaires
Fabrication
| Traitement | Evaluation |
| Travail - Froid | Très bien |
| Usinabilité | Average |
Soudabilité
Aluminium alloy 5251 is a readily weldable alloy.
The recommended filler wire is 5356 when welding alloy 5251 to itself, 6XXX series alloys, 7XXX series alloys and most other 5XXX alloys.
When welding alloy 5251 to 5005, 5020, 1XXX series or 3XXX series alloys, the recommended filler wire is 4043.
| Traitement | Evaluation |
| Soudabilité - Gaz | Très bien |
| Soudabilité – Arc | Très bien |
| Soudabilité - Résistance | Très bien |
| Brazabilité | Poor |