Aluminium, Alliage commercial
5454 O/H111 Sheet & Plate
Medium-high strength alloy highly resistant to corrosion and good formability.
Aluminium alloy 5454 has very good corrosion resistance, in particular to seawater and general environmental conditions.
Alloy 5454 is widely used in the manufacture of chemical storage tanks, automotive wheels and in particular those applications that may be subject to temperatures in excess of 65ºC.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
5454 O/H111 Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Désignation |
| AA | ÉTATS-UNIS | 5454-O / 5454-H111 |
| Nations Unies | International | A95454 (5454-O / 5454-H111) |
| FR / DIN | Europe | EN AW-5454-O / EN AW-5454-H111 |
| Nom EN | Europe | AlMg3Mn-O / AlMg3Mn-H111 |
| BS | Royaume-Uni | 5454-O / 5454-H111 |
Propriétés
Composition chimique
Alloy 5454
| Élément chimique | % Présent |
| Manganèse (Mn) | 0.50 - 1.00 |
| Fer (Fe) | 0.00 - 0.40 |
| Magnésium (Mg) | 2.40 - 3.00 |
| Silicium (Si) | 0.00 - 0.25 |
| Chrome (Cr) | 0.05 - 0.20 |
| Titane (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.25 |
| Cuivre (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Autre (Chacun) | 0.00 - 0.05 |
| Autres (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés mécaniques
Sheet 0.2mm to 6.0mm thick
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 180 Min MPa |
| La résistance à la traction | 250 - 305 MPa |
| Dureté Brinell | 74 HB |
Propriétés physiques générales
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 2.69 g/cm³ |
| Point de fusion | 645 °C |
| Dilatation thermique | 23.6 x 10-6/K |
| Module d'élasticité | 70.5 GPa |
| Conductivité thermique | 135 W/m.K |
| Résistivité électrique | 34 % IACS |
Applications
- Road transport bodybuilding
- Chemical and process plant
- Pressure vessels, containers, boilers
- Cryogenics
- Marine & offshore
- Pylons, poles & masts
Caractéristiques
- Medium to high strength
- Strengthened by cold working
- Similar to alloy 5754 with good strength in the temperature range 65 to 170 degrees centigrade.
- High fatigue strength
- It is not suitable for complex or fine extrusions
- Good formability in softer tempers
- Good weldability
Informations supplémentaires
Fabrication
Formability of alloy 5454 is good in the softer tempers and it can be extruded.
Soudabilité
Alloy 5454 has good weldability by some methods but soldering and brazing are not recommended.