Aluminium, Alliage commercial
6026 T9 Bar
Tin free aluminium alloy machining bar recently developed to meet European Environmental Protection Directives.
Aluminium alloy 6026 is a recently developed alloy meeting the following European Environmental Protection Directives:
- 2000/53/CE-ELV – For the automotive sector
- 2002/95/CE-RoHS – For the electrical and electronics sector
Alloy 6026 does not contain Tin (Sn) which can cause weakness and cracking of machined parts when subjected to stress and high temperature. Alloy 6026 is a good alternative to alloys 6061 and 6082. Extruded bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
6026 T9 Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Désignation |
| AA | USA / International | 6026-T9 |
| Nations Unies | International | A96026 (6026-T9) |
| FR / DIN | Europe | EN AW-6026-T9 |
| Nom EN | Europe | AlMgSiBi-T9 |
Propriétés
Composition chimique
6026 T9
| Élément chimique | % Présent |
| Manganèse (Mn) | 0.20 - 1.00 |
| Fer (Fe) | 0.00 - 0.70 |
| Magnésium (Mg) | 0.60 - 1.20 |
| Silicium (Si) | 0.60 - 1.40 |
| Cuivre (Cu) | 0.20 - 0.50 |
| Lead (Pb) | 0.00 - 0.40 |
| Bismuth (Bi) | 0.50 - 1.50 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.30 |
| Tin (Sn) | 0.00 - 0.05 |
| Chrome (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Titane (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Autre (Chacun) | 0.00 - 0.05 |
| Autres (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés mécaniques
Extruded and Drawn Bar
6026 T9
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 330 Min MPa |
| La résistance à la traction | 360 Min MPa |
| Allongement A50 mm | 4 Min % |
| Dureté Brinell | 95 Min HB |
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 330 Min MPa |
| La résistance à la traction | 360 Min MPa |
| Allongement A50 mm | 4 % |
| Dureté Brinell | 95 Min HB |
Propriétés physiques générales
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 2.72 g/cm³ |
| Dilatation thermique | 23.4 x 10^-6 /K |
| Module d'élasticité | 69 GPa |
| Conductivité thermique | 172 W/m.K |
| Résistivité électrique | 0.039 x 10^-6 Ω .m |
Applications
- Machined parts especially on high speed automatic lathes
- Hard anodising
- Hot forging
- Automotive components such as brake systems
- Electrical & electronic parts
Caractéristiques
- Excellent corrosion resistance
- Suitable for anodising to provide both decorative and hard anodised finishes
- Good alternative to alloys 6061 and 6082
- Extruded Bars in alloy 6026 have the same minimum tensile strength as alloys 2011 & 2030
- Good weldability
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres
Informations supplémentaires
Usinabilité
- 6026 can be used in place of alloys 6082 or 6081, especially where the finished parts require extensive machining on high speed automtatic lathes and machining centres.
Soudabilité
- Weldability of alloy 6026 is good.