Aluminium, Alliage commercial
6060 T5 Extrusions
General commercial aluminium alloy.
Aluminium alloy 6060 is a medium strength heat treatable alloy with a strength slightly lower than 6005A.
It is commonly used alloy for very complex cross sections.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
6060 T5 Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Désignation |
| AA | ÉTATS-UNIS | 6060-T5 |
| Nations Unies | International | A96060 (6060-T5) |
| FR / DIN | Europe | EN AW-6060-T5 / 3.3206 |
| Nom EN | Europe | AlMgSi-T5 |
| RU | Chine | 6060-T5 |
| BS | Royaume-Uni | 6060-T5 (extruded profiles) |
Propriétés
Composition chimique
Alloy 6060
| Élément chimique | % Présent |
| Manganèse (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| Fer (Fe) | 0.10 - 0.30 |
| Magnésium (Mg) | 0.35 - 0.60 |
| Silicium (Si) | 0.30 - 0.60 |
| Cuivre (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| Titane (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Chrome (Cr) | 0.00 - 0.05 |
| Autre (Chacun) | 0.00 - 0.05 |
| Autres (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés mécaniques
Extrusions Up to 150mm Dia., 15mm WT tube, 5mm WT profiles
| Élément chimique | % Présent |
| Manganèse (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| Fer (Fe) | 0.10 - 0.30 |
| Magnésium (Mg) | 0.35 - 0.60 |
| Silicium (Si) | 0.30 - 0.60 |
| Cuivre (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.15 |
| Titane (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Chrome (Cr) | 0.00 - 0.05 |
| Autre (Chacun) | 0.00 - 0.05 |
| Autres (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés physiques générales
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 2,70 g/cm³ |
| Point de fusion | 655 °C |
| Dilatation thermique | 23,4 x 10-6/K |
| Module d'élasticité | 69.5 GPa |
| Conductivité thermique | 209 W/m.K |
| Résistivité électrique | 54 % IACS |
| Résistivité électrique | 0.032 x 10-6 Ω .m |
Applications
- Architectural sections for windows, doors, curtain walls
- Interior fittings, frame systems, lighting, ladders, railings, fences
- Heat sink sections, electronic modules, electro motor housings
- Flexible assembly systems, special machinery elements
- Truck and trailer flooring, pneumatic installation, railway, inside applications
- Irrigation, heating and cooling pipes
- Furniture, office equipment
Caractéristiques
- Très bonne résistance à la corrosion
- Very good weldability
- Good cold formability especially in temper T4
- Suitable for anodising
Informations supplémentaires
Soudabilité
| Traitement | Evaluation |
| Soudabilité - Gaz | Bien |
| Soudabilité – Arc | Très bien |
| Soudabilité - Résistance | Bien |
| Brazabilité | Très bien |
Fabrication
| Traitement | Evaluation |
| Travail - Froid | Bien |
| Usinabilité | Acceptable |
| Anodising | Très bien |