Aluminium, Alliage commercial
3003 O Sheet
A general purpose alloy with moderate strength in the soft O condition.
Aluminium alloy 3003 is a medium strength alloy with very good resistance to atmospheric corrosion and very good weldability as well as good cold formability. It has better mechanical properties, especially at elevated temperatures than the 1000 series alloys.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
3003 O Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Désignation |
| AA | ÉTATS-UNIS | 3003-O |
| Nations Unies | International | A93003 (3003-O) |
| FR / DIN | Europe | EN AW-3003-O / 3.0517 |
| Nom EN | Europe | AlMn1Cu-O |
| RU | Chine | 3003-O |
| ISJ | Japon | A3003-O |
| DIN | Germany | 3.0517 (AlMn1Cu-O) |
| BS | Royaume-Uni | 31000-O (equivalent to 3003-O) |
| AFNOR | France | A-M1-O |
Propriétés
Composition chimique
Alloy 3003
| Élément chimique | % Présent |
| Autres (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Cobalt (Co) | 0.05 - 0.20 |
| Hydrogen (H) | 0.00 - 0.70 |
| Magnésium (Mg) | 1.00 - 1.50 |
| Silicon + Iron (Si+Fe) | 0.00 - 0.60 |
| Zirconium (Zr) | 0.00 - 0.10 |
| Autre (Chacun) | 0.00 - 0.05 |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés mécaniques
Sheet 0.2mm to 6.00mm
| Propriété mécanique | Valeur |
| La résistance à la traction | 95 - 135 MPa |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 35 Min MPa |
| Dureté Brinell | 28 HB |
Propriétés physiques générales
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 2.73 g/cm³ |
| Point de fusion | 655 °C |
| Dilatation thermique | 23.1 x 10-6/K |
| Module d'élasticité | 69.5 GPa |
| Conductivité thermique | 190 W/m.K |
| Résistivité électrique | 0.034 x 10-6 Ω .m |
Applications
- Building industry: roofing and sidings, acoustic ceilings, corrugated sheets
- Chemical and food industries: storage tanks, pipes, metal work
- Equipment for heating and cooling: heat exchangers, air condition evaporators, motor vehicle radiators, freezer linings
- Home appliances: cooking utensils, bakery moulds
- Office equipment
- Tube & Pipe
- Packaging: containers, closures
- Cladding alloy
Caractéristiques
- Moderate strength
- Cold working can increase the strength of this alloy
- High ductility
- Excellent corrosion resistance
Informations supplémentaires
Fabrication
| Traitement | Evaluation |
| Travail - Froid | Très bien |
| Usinabilité | Acceptable |
| Soudabilité - Gaz | Très bien |
| Soudabilité – Arc | Très bien |
| Soudabilité - Résistance | Bien |
| Brazabilité | Très bien |
| Soudabilité | Très bien |
Soudabilité
- Alloy 3003 has very good weldability
Range - Propeller Patterned Sheet
| Sheet Size | Thicknesses |
| 2500 x 1250 | 1.5mm - 3.0mm |