Aluminium, Alliage commercial
6005A T6 Bar & Extrusion
A medium strength, heat treatable alloy with excellent corrosion resistance.
Aluminium alloy 6005A is a medium strength, heat treatable alloy with excellent corrosion resistance. It is often used in transport and structural engineering applications.
Alloy 6005 has properties between those of alloys 6061 and 6082 and can sometimes be used interchangeably with these alloys, but 6005 has better extrusion characteristics and a better mill surface finish. It is difficult to produce thin-wall or complicated extrusions in 6005, but it is still more extrudable than 6082.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
6005A T6 Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Désignation |
| AA | ÉTATS-UNIS | 6005A-T6 |
| FR / DIN | Europe | EN AW-6005A-T6 |
| Nom EN | Europe | AlSiMg(A)-T6 |
| RU | Chine | 6005A-T6 |
| BS | Royaume-Uni | 6005A-T6 (extrusions) |
Propriétés
Composition chimique
Alloy 6005
| Élément chimique | % Présent |
| Manganèse (Mn) | 0.00 - 0.50 |
| Fer (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| Magnésium (Mg) | 0.40 - 0.70 |
| Silicium (Si) | 0.50 - 0.90 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.20 |
| Titane (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Chrome (Cr) | 0.00 - 0.30 |
| Cuivre (Cu) | 0.00 - 0.30 |
| Manganese + Chromium (Mn+Cr) | 0.12 - 0.50 |
| Autre (Chacun) | 0.00 - 0.05 |
| Autres (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés mécaniques
Hollow Profile 5mm to 15mm Wall Thickness
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 200 Min MPa |
| La résistance à la traction | 250 Min MPa |
| Allongement A50 mm | 6 Min % |
| Dureté Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 min % |
Hollow Profile Up to 5mm Wall Thickness
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 215 Min MPa |
| La résistance à la traction | 255 Min MPa |
| Allongement A50 mm | 6 Min % |
| Dureté Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 min % |
Open Profile 10mm to 25mm Wall Thickness
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 200 Min MPa |
| La résistance à la traction | 250 Min MPa |
| Allongement A50 mm | 6 Min % |
| Dureté Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 min % |
Open Profile 5mm to 10mm Wall Thickness
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 215 Min MPa |
| La résistance à la traction | 260 MPa |
| Allongement A50 mm | 6 Min % |
| Dureté Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 min % |
Open Profile Up to 5mm Wall Thickness
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 225 Min MPa |
| La résistance à la traction | 270 Min MPa |
| Allongement A50 mm | 6 Min % |
| Dureté Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 8 min % |
Tube 5mm to 10mm Wall Thickness
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 215 Min MPa |
| La résistance à la traction | 260 MPa |
| Allongement A50 mm | 6 Min % |
| Dureté Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 min % |
Tube Up To 5mm Wall Thickness
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 225 Min MPa |
| La résistance à la traction | 270 Min MPa |
| Allongement A50 mm | 6 Min % |
| Dureté Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 8 min % |
Bar 50mm to 100mm Dia. & A/F
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 215 Min MPa |
| La résistance à la traction | 260 MPa |
| Dureté Brinell | 85 HB |
| Elongation A | 8 min % |
Rod & Bar 25mm to 50mm Dia. & A/F
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 225 Min MPa |
| La résistance à la traction | 270 Min MPa |
| Dureté Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 8 min % |
Rod & Bar up to 25mm Dia. & A/F
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 225 Min MPa |
| La résistance à la traction | 270 Min MPa |
| Allongement A50 mm | 8 % |
| Shear Strength | 205 MPa |
| Dureté Brinell | 90 HB |
| Elongation A | 10 Min % |
Propriétés physiques générales
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 2,70 g/cm³ |
| Point de fusion | 605 °C |
| Dilatation thermique | 24 x 10-6/K |
| Module d'élasticité | 70 GPa |
| Conductivité thermique | 188 W/m.K |
| Résistivité électrique | 0.034 x 10-6Ω .m |
Applications
- Tubing for furniture
- Railway and bus profile structures
- Pylons, platforms and pipelines
- Portable ladders
- Sections where greater strength is needed than given by 6060 and 6063
Caractéristiques
- Excellent weldability
- Very good bending properties
- Excellent corrosion resistance
- Suitable for anodising
Informations supplémentaires
Fabrication
- Workability-Cold: Fair
- Machinability: Fair
Soudabilité
- The weldability of 6005A is excellent. 4043 welding wire is recommended unless joining to one of the 7XXX series. In this case 5356 wire is the suggested alternative.
- Weldability – Gas: Excellent
- Weldability – Arc: Excellent
- Weldability – Resistance: Excellent
- Brazability: Excellent