Aluminium, Alliage commercial
6063 O Bar & Extrusion
One of the most popular alloys in the 6000 series and most widely known as an architectural alloy.
Aluminium alloy 6063 is a medium strength alloy commonly referred to as an architectural alloy. It is normally used in intricate extrusions and is most commonly supplied in the T6 temper.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
6063 O Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Désignation |
| AA | ÉTATS-UNIS | 6063-O |
| Nations Unies | International | A96063 (6063-O) |
| FR / DIN | Europe | EN AW-6063-O |
| Nom EN | Europe | AlMg0.7Si-O |
| RU | Chine | 6063-O |
| ISJ | Japon | A6063-O |
| BS | Royaume-Uni | 6063-O (extruded profiles) |
Propriétés
Composition chimique
Alloy 6063
| Élément chimique | % Présent |
| Manganèse (Mn) | 0.00 - 0.10 |
| Fer (Fe) | 0.00 - 0.35 |
| Magnésium (Mg) | 0.45 - 0.90 |
| Silicium (Si) | 0.20 - 0.60 |
| Zinc (Zn) | 0.00 - 0.10 |
| Titane (Ti) | 0.00 - 0.10 |
| Chrome (Cr) | 0.00 - 0.10 |
| Cuivre (Cu) | 0.00 - 0.10 |
| Autre (Chacun) | 0.00 - 0.05 |
| Autres (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés mécaniques
Rod & Bar Up to 200mm Dia.
| Propriété mécanique | Valeur |
| La résistance à la traction | 130 Max MPa |
| Allongement A50 mm | 16 Min % |
| Dureté Brinell | 25 HB |
| Elongation A | 18 Min % |
Tube Up to 25mm Wall Thickness
| Propriété mécanique | Valeur |
| La résistance à la traction | 130 Max MPa |
| Allongement A50 mm | 16 Min % |
| Dureté Brinell | 25 HB |
| Elongation A | 18 Min % |
Propriétés physiques générales
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 2,70 g/cm³ |
| Point de fusion | 600 °C |
| Dilatation thermique | 23.5 x 10-6/K |
| Module d'élasticité | 69.5 GPa |
| Conductivité thermique | 200 W/m.K |
| Résistivité électrique | 0.035 x 10-6 Ω .m |
Applications
- Extrusions
- Window frames
- Doors
- Shop fittings
- Irrigation tubing
- In balustrading the rails and posts are normally in the T6 temper and formed elbows and bends are T4
- Hydro formed tube for chassis
Caractéristiques
- High corrosion resistance
- Medium strength
- Good surface finish
- Readily suited to welding
- Easily anodised
- Good formability in the T4 condition
Informations supplémentaires
Soudabilité
- 6063 is suitable for all conventional welding methods.
- Welding wire generally should be alloy 5183 or alloy 4043.
- When maximum electrical conductivity is required use alloy 4043.
- For strength and conductivity use alloy 5346 and increase the size of the weld to compensate for the lower conductivity.
| Traitement | Evaluation |
| Soudabilité - Gaz | Excellent |
| Soudabilité – Arc | Excellent |
| Soudabilité - Résistance | Excellent |
| Brazabilité | Excellent |
| Soudabilité | Bien |
Fabrication
| Traitement | Evaluation |
| Travail - Froid | Average |
| Usinabilité | Average |