Aluminium, Alliage commercial
7075 T6 Bar & Extrusions
A high strength aerospace aluminium alloy.
7075 aluminium alloy is an aluminium alloy, with zinc as the primary alloying element. It is one of the most commonly used aluminium alloy for highly stressed structural applications, where the need for good corrosion resistance is not important.
TELECHARGER LE PDF
Gamme
Veuillez noter
Si vous ne voyez pas ce que vous cherchez, veuillez contacter votre Centre de services local avec vos exigences spécifiques.
7075 T6 Aluminium Related Specifications
| Système / Standard | Pays / Région | Grade / Désignation |
| AA | ÉTATS-UNIS | 7075-T6 |
| Nations Unies | International | A97075 (7075-T6) |
| FR / DIN | Europe | EN AW-7075-T6 / 3.4365 |
| Nom EN | Europe | AlZn5.5MgCu-T6 |
| RU | Chine | 7A09-T6 (equivalent to 7075-T6) |
| ISJ | Japon | A7075-T6 |
| BS | Royaume-Uni | 7075-T6 (L95, high-strength wrought alloy) |
| AFNOR | France | A-Z5GU-T6 |
Propriétés
Composition chimique
Alloy 7075
| Élément chimique | % Présent |
| Silicium (Si) | 0.00 - 0.40 |
| Fer (Fe) | 0.00 - 0.50 |
| Cuivre (Cu) | 1.20 - 2.00 |
| Manganèse (Mn) | 0.00 - 0.30 |
| Chrome (Cr) | 0.18 - 0.28 |
| Magnésium (Mg) | 2.10 - 2.90 |
| Zinc (Zn) | 5.10 - 6.10 |
| Titane (Ti) | 0.00 - 0.20 |
| Autre (Chacun) | 0.00 - 0.05 |
| Autres (Total) | 0.00 - 0.15 |
| Aluminium (Al) | Équilibre |
Propriétés mécaniques
Drawn Bar Up to 25mm
| Propriété mécanique | Valeur |
| Limite d'élasticité conventionnelle | 480 Min MPa |
| La résistance à la traction | 540 Min MPa |
| Allongement A50 mm | 7 Min % |
Propriétés physiques générales
| Propriété physique | Valeur |
| Densité | 2.80 g/cm³ |
| Point de fusion | 635 °C |
| Dilatation thermique | 23.5 x 10-6/K |
| Module d'élasticité | 72 GPa |
| Conductivité thermique | 130 W/m.K |
| Résistivité électrique | 40 % IACS |
Applications
- Aircraft structures
- Gears and shafts
- Automotive
- Bicycle components
- Rock climbing equipment
Caractéristiques
- Excellent mechanical properties
- Good ductility
- High strength and toughness
- Good resistance to fatigue
- Superior stress corrosion resistance